Łańcuchy napędowe – efektywne narzędzia do przenoszenia napędu
-- niedziela, 28 lipiec 2013
Również wymienione wcześniej czynniki, takie jak cena, jakość oraz czas wykonania i dostawy w dzisiejszych realiach decydują o utrzymaniu się producentów łańcuchów napędowych na rynku. – Z moich obserwacji wynika, że w Polsce produkcja łańcuchów o małych podziałkach (poniżej 1 cala) jest nieopłacalna, gdyż większość zapotrzebowania pokrywa towar z importu. Firmy handlowe wypierają tutaj producentów głównie ceną i dostępnością od ręki. Dla rodzimych producentów z kolei szansą stają się większe podziałki, niestandardowe rozwiązania konstrukcyjne, łańcuchy z nietypowych materiałów, jak specjalne stale kwasoodporne czy żaroodporne. Konkurencyjność rodzimych producentów podnoszą coraz niższe koszty wytwarzania, co związane jest z rozwojem myśli technologicznej, ciągłym unowocześnianiem oraz automatyzacją procesów produkcyjnych – mówi Paweł Czop.
Dobre opinie o dostawcach
Ankietowaną grupę zapytaliśmy także, jak oceniają jakość usług i kompetencje krajowych dostawców łańcuchów napędowych. Ponad połowa (53%) zaznaczyła odpowiedź „dobrze”, a pozostała część (47%) „bardzo dobrze”. Dla osób biorących udział w sondażu istotne są takie aspekty, jak: natychmiastowa pomoc i wsparcie techniczne, umiejętność dostosowania oferty do potrzeb klienta, fachowe doradztwo, brak problemów z kontaktem i informacjami, terminowość dostaw oraz wysoka jakość oferowanych produktów.
Niemal wszyscy sondowani (93%) pragnący nabyć nowe łańcuchy napędowe skorzystają z oferty tego samego producenta (wykres 2).
Awarie to rzadkość
Zdaniem ankietowanych awarie łańcuchów napędowych nie należą do zjawisk częstych. Wręcz przeciwnie. W ich opinii do usterek dochodzi bardzo rzadko lub w ogóle (27%), czasami (20%) lub rzadko (13%). Tylko 7% twierdzi, że awarie zdarzają się bardzo często lub często (7%).
Jeśli dochodzi już do awarii, to są to najczęściej różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, takie jak zerwanie łańcucha, wytarcie elementów.
Zdaniem Piotra Koniora z firmy Brammer napędy łańcuchowe są mało awaryjnym systemem przenoszenia napędu (jeśli są odpowiedniej jakości). Do głównych przyczyn uszkodzeń tych napędów należą: zbyt duże obciążenia, brak odpowiedniego smarowania i zanieczyszczenie cząstkami stałymi lub praca w środowiskach agresywnych chemicznie.