Łańcuchy napędowe – efektywne narzędzia do przenoszenia napędu
-- niedziela, 28 lipiec 2013
– Wśród łańcuchów największą popularnością na rynku cieszą się standardowe łańcuchy napędowe rolkowe typu A i B – mówi Zenon Hajtko, prezes zarządu z firmy Komerc. – Ale i tutaj można zaobserwować, że odbiorcy coraz częściej wybierają z tej grupy łańcuchy w wersji wzmocnionej, superwytrzymałej czy łańcuchy samosmarujące, nie kierując się już tylko ceną, lecz także jakością łańcuchów. Stąd w naszej ofercie łańcuchy superwytrzymałe typ SH i BH oraz łańcuchy samosmarujące typ SLR.
Nic dziwnego, że łańcuchy rolkowe są chętnie wybierane przez klientów – mają wiele zalet, do których można zaliczyć zwiększoną trwałość oraz małe zużycie uzębień koła. Tego typu łańcuchy składają się na przemian z ogniw wewnętrznych i zewnętrznych, mają konstrukcję podobną do ogniw łańcucha tulejkowego, z tą różnicą, że łańcuch rolkowy ma dodatkowo rolkę obracającą się swobodnie względem tulejki osadzonej na sworzniu. Klienci pragnący nabyć łańcuchy rolkowe nie mogą narzekać, gdyż oferta polskich dostawców jest obecnie bardzo szeroka. Można wybierać z łańcuchów rolkowych w wersjach europejskich i amerykańskich, w szerokiej gamie wymiarów. Łańcuchy mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, np. ze stali węglowej, stali nierdzewnej, kwasoodpornej, jak również z tworzywa sztucznego. Ponadto łańcuchy te są dostępne w różnych wersjach, m.in. z przelotowymi sworzniami (hollow pin), prostobieżne czy skrętne. Dodatkowo łańcuchy mogą być wyposażone w różnego rodzaju zabieraki proste lub boczne. Oczywiście istnieje możliwość zamówienia (oprócz wersji standardowych łańcucha) rozwiązań nietypowych, dostosowanych do indywidualnych wymagań klienta. Łańcuchy rolkowe znajdują obecnie szerokie zastosowanie w maszynach i urządzeniach, technice transportowej, rolnictwie, maszynach do pakowania i maszynach drukarskich.
Znacznie bardziej ograniczone zastosowanie mają np. łańcuchy sworzniowe, składające się z płytek wewnętrznych osadzonych luźno na czopach sworznia oraz płytek zewnętrznych osadzonych na wcisk. Według oceny ankietowanych dwa lata temu znalazły się one na drugim miejscu popularnych łańcuchów napędowych. W aktualnej ankiecie ten rodzaj łańcuchów wskazało 27% sondowanych, czyli o 10% osób mniej niż w badaniu z 2011 r. Łańcuchy sworzniowe są stosowane coraz rzadziej ze względu na swoją ograniczoną prędkość (do ok. 0,5 m/s) oraz z powodu szybkiego zużywania się przegubów.