Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Konstrukcja, regulacja i przepisy dotyczące kotłów grzewczych

-- niedziela, 01 maj 2005

Podstawowe zagadnienia

  • Wiele przemysłowych kotłów grzewczych może pracować zarówno na gazie ziemnym, jak i oleju opałowym.
  • Jeśli chodzi o kotły i ochronę środowiska — wielkość ma znaczenie.
  • Kotły grzewcze mogą wytwarzać NOx zarówno z powodu złej jakości paliwa, jak i zbyt wysokich temperatur.

Specyfika konstrukcji kotłów grzewczych jest związana bezpośrednio z roboczą temperaturą i ciśnieniem. Na przykład zawór bezpieczeństwa dużego kotła parowego pod wysokim ciśnieniem nie może znajdować się wewnątrz budynku, co jest dozwolone w przypadku mniejszych wodnych kotłów grzewczych. Niekontrolowane uwalnianie pary jest niebezpieczne dla pracującego w pobliżu personelu. 

Fot. 1. Typowy kocioł, który może pracować na gazie ziemnym (rury żółte) i oleju opałowym (rury białe)

 

Z powodu istniejących zagrożeń, przy podłączeniu dwóch kotłów energetycznych do jednego rurociągu parowego, połączenie parowe od każdego z kotłów musi być wyposażone w dwa zawory odcinające i zawór spustowy pomiędzy nimi. Zabezpiecza to przed sytuacją, gdy jeden z kotłów nie pracuje i jest otwarty, ponieważ przechodzi coroczny przegląd techniczny, a awaria zaworu odcinającego mogłaby spowodować cofnięcie do niego pary. Pierwszy zawór na kotle powinien być zaworem jednokierunkowym, zainstalowanym na wylocie, a drugi zawór – zewnętrzny, powinien być zewnętrznym zaworem typu jarzmowego (nakrętki rzymskiej).

Autor: Carl C. Schultz, inżynier zakładowy, URS Corp.


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce