Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa

-- środa, 21 czerwiec 2017

Andrzej Dwojak, Product Manager w firmie Turck:

Komponenty bezpieczeństwa to bardzo istotne elementy maszyn. Chronią operatorów przed ryzykiem doznania często bardzo poważnych obrażeń. Należy zdawać sobie sprawę, że chodzi tutaj o ochronę zdrowia i życia.

Jednak każde narzędzie spełnia swoje zadanie tylko w takim zakresie, w jakim zostało zastosowane. Należy więc pamiętać o tym, że sam zakup urządzenia nie jest gwarantem zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Niezbędne jest rozważenie jego optymalnej instalacji, uzupełnienia luk w systemach bezpieczeństwa – dokładnie w tych miejscach, gdzie jest to konieczne. Innymi słowy, niezbędne jest przeprowadzenie analizy ryzyka i dopiero później, na jej podstawie, zaopatrzenie się w odpowiednie komponenty oferujące dokładnie taki poziom ochrony, jaki jest niezbędny.

Bezpieczeństwo zapewniają nie tylko fizyczne komponenty, ale również przemyślany i udokumentowany sposób postępowania. Często zapomina się właśnie o tej części, która, pozostając w strefie dokumentacji maszyny, jest traktowana drugorzędnie. Jest to podyktowane m.in. czynnikami ekonomicznymi, gdyż koszt przeprowadzenia audytu bezpieczeństwa i uzupełnienia dokumentacji bywa porównywalny z ceną produktów bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że dopiero wcielenie w życie obu tych elementów pozwoli na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.


Podobne artykuły

Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce