Jaka pompa do jakich zastosowań
-- wtorek, 01 maj 2007
Ograniczenia stosowania:
- nie mogą pracować na zbyt duże przeciwciśnienie,
- w przypadku zużycia węża roboczego pompa traci zdolność ssania i tłoczenia, co oznacza konieczność wymiany tego elementu.
Pompy sinusoidalne
Zalety:
- pompy w pełni sanitarne (polerowana stal nierdzewna),
- tłoczą najdelikatniej – w żaden sposób nie naruszają struktury pompowanego medium,
- mają znacznie większą wydajność niż pompy krzywkowe o tych samych rozmiarach portów,
- możliwość tłoczenia cieczy o bardzo dużej lepkości,
- bardzo tanie w eksploatacji.
Wady pomp:
- ze względu na ograniczenia patentowe istnieje tylko jeden producent, co niestety oznacza dość wysoki koszt inwestycyjny urządzenia.
Przykłady aplikacji: chłodny wosk, czekolada z całymi orzechami (pompy nie niszczą orzechów), zsiadłe mleko z owocami (nie niszczą owoców, nie wstrząsają mleka), karmel, miazga z rodzynkami (nie niszczą rodzynek, nie ma więc zagrożenia salmonellą), zagęszczony koncentrat pomarańczowy.
W zestawieniu nie zostały uwzględnione wszystkie typy pomp do cieczy lepkich, np. z gumowym wirnikiem, wielośrubowe, tłokowe, gdyż zaprezentowano jedynie najpopularniejsze.
Pompa próżniowa z pierścieniem cieczowym
Oczywiście wyboru pompy nie można opierać na przedstawionych w artykule wadach i zaletach, ale na dogłębnej analizie konkretnej aplikacji. Wiele pomp ma szereg innych ograniczeń, obowiązujących wyłącznie w specyfi cznych instalacjach. Do danej aplikacji można znaleźć kilka rozwiązań, a cena nie zawsze jest właściwym wyznacznikiem dobrego zakupu.
Problemy z pompami
Wielu użytkowników pomp już przyzwyczaiło się do sprawianych przez nie problemów. Problemy te wynikają nie tylko z wadliwej obsługi (np. praca na sucho, niekompatybilna ciecz), ale także z naturalnego zużycia elementów eksploatacyjnych (np. wytarcia się uszczelnień).