Jaka pompa do jakich zastosowań
-- wtorek, 01 maj 2007
Kiedy stosować pompy odśrodkowe, a kiedy wyporowe? To pytanie często przewija się w rozmowach pomiędzy dostawcami pomp a użytkownikami. Postanowiliśmy przybliżyć naszym czytelnikom temat pomp, aby stojąc przez koniecznością zakupu, wiedzieli, na jakie parametry powinni zwrócić uwagę, co uwzględnić podczas doboru urządzeń.
Pompy odśrodkowe przeznaczone są do tłoczenia cieczy o niskiej lepkości (np. woda, ścieki, kwas siarkowy). Zapewniają stosunkowo dużą wydajność i relatywnie niski poziom podnoszenia. Z tego powodu często używane są jako pompy cyrkulacyjne. W urządzeniach tego typu ciecz dociera do środka wirnika, który wiruje z dużą prędkością (z reguły 1450 lub 2800 obr./min). Porcja cieczy przemieszcza się po łopatkach wirnika od środka do jego brzegu, co powoduje nadanie cieczy dużej prędkości.
Zasadę pracy pompy odśrodkowej można porównać z działaniem gramofonu, w którym ciecz trafia na środek obrotu.
Pompa membranowa dozująca elektromagnetyczna
Wydajność pompy odśrodkowej jest ściśle związana z wysokością podnoszenia (ciśnieniem) cieczy. Zależność ta określona jest w charakterystyce pracy pompy Q(h). Im większa wydajność, tym mniejsza wysokość podnoszenia i odwrotnie. Najwyższe ciśnienie uzyskuje się przy zerowym przepływie cieczy. Z kolei przy wzroście lepkości cieczy następuje znaczne pogorszenie się parametrów (zarówno wydajności, jak i wysokości podnoszenia).
Pompy wyporowe pracują zupełnie inaczej. Porcja cieczy jest przenoszona od portu ssawnego do tłocznego. Realizowane jest to na różne sposoby w różnych pompach wyporowych (np. zębatych, krzywkowych, śrubowych, tłokowych, membranowych, perystaltycznych itd.). Z reguły są to pompy wolnoobrotowe, zapewniające stosunkowo małą wydajność, natomiast duże ciśnienie.
Zasadę pracy pompy wyporowej można porównać z pracą łopatą – porcja medium jest pobierana i przenoszona w inne miejsce.