Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Jak wybrać sprężarkę odpowiednią do potrzeb?

-- niedziela, 01 kwiecień 2007

To często zadawane pytanie sprowokowało mnie do przygotowania algorytmu postępowania opierającego się najpierw na inwentaryzacji obecnego stanu, potem analizie potrzeb i oczekiwań, a następnie na porównaniu ofert. Jeśli postępuje się w innej kolejności, często dochodzi do pomijania ważnych szczegółów technicznych oraz gonitwy jedynie za ceną urządzenia.

 

Rys.1. Przykładowy schemat poprawnego wyposażenia sprężarkowni chłodzonej powietrzem

Jeśli zaniecha się takich działań i jednocześnie źle rozumie się pojęcie oszczędności w gospodarce energetycznej sprężonym powietrzem – modernizacja może dać tylko chwilowe korzyści (poprawa ogólnych warunków technicznych). Natomiast z punktu widzenia dobrej praktyki inżynierskiej i rachunku techniczno-ekonomicznego, które muszą przewidywać działania długofalowe, źle przygotowana modernizacja może przynieść straty.

Dlatego, żeby uniknąć pouczeń zaciemniających obraz, postaram się jasno sformułować pytania, które trzeba sobie postawić i… znaleźć na nie odpowiedzi.

Algorytm postępowania

Najistotniejsze jest uświadomienie sobie, co jest celem i jak można go osiągnąć. Odpowiedź jest w zasadzie prosta, bo celem ma być efektywne przeprowadzenie i zakończenie inwestycji, którą w tym przypadku jest sprężarka lub sprężarkownia z wyposażeniem.

Drogą do osiągnięcia celu jest zebranie i porównanie ofert wg odpowiednich kryteriów, a przedtem odpowiednie przygotowanie instalacji zakładu do zmian zapewniających skuteczność całej inwestycji. Kryteria porównania ofert opisane są poniżej. Najważniejszym z nich nie jest cena urządzeń, ale jednostkowy koszt wytworzenia 1 m3 powietrza o wyznaczonym przez wymagania zakładu ciśnieniu i czystości.

W dalszej części wskażę, jak ten wskaźnik uzyskać lub obliczyć. Jest to jednak zwieńczenie kilku wcześniejszych działań. Dla uproszczenia kolejne kroki podzieliłem na etapy.

W I etapie należy sprawdzić, czy system jest optymalny, tzn. czy instalacja jest szczelna, czy ma poprawne przekroje rurociągów, czy jest zamknięta w pierścień, czy jest wyposażona w zawory kulowe, czy jest dobrze odwodniona. Jeśli nie, należy wykonać czynności naprawcze, bo nowo wybrana sprężarka będzie zasilać złą instalację, a jest to marnowanie energii. (Zaznaczyć trzeba, że średni pobór energii na potrzeby produkcji sprężonego powietrza w zakładzie przemysłowym, to 10–20%, a więc dużo!)


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce