Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Inżynier na rynku pracy

-- sobota, 01 kwiecień 2006

Jeszcze nie tak dawno na pytanie – czy warto być inżynierem, kończyć studia techniczne – nie było jednoznacznej odpowiedzi. Dzisiaj opłaca się być inżynierem, absolwentem politechniki, a coraz mniej humanistą, kończącym uniwersytet.

Kiedy zajrzy się do gazety z ofertami pracy lub też wejdzie na jakikolwiek portal związany z pracą, to z całą pewnością liczba ofert typowo inżynieryjnych i technicznych jest większa. Firmy szukają ludzi ze ścisłym wykształceniem. Z badań przeprowadzonych przez firmę Cigno Consulting wynika, że na przykład w okresie styczeń – wrzesień 2005 w portalu Jobpilot aż 38,59 procent zamieszczonych ogłoszeń dotyczyło bezpośrednio inżynierów. Szczegóły przedstawione są na wykresie 1.

Jak widać, pośród ogłoszeń skierowanych do inżynierów najwięcej było tych dla inżynierów sprzedaży. Następna grupa ofert pracy dotyczyła inżynierów techników, a później inżynierów ds. jakości i wdrożeniowców. Warto wspomnieć, że oprócz tego przedsiębiorstwa poszukiwały: project managerów, projektantów, brygadzistów, kierowników budowy, inżynierów procesu, planistów produkcji, technologów czy w końcu administratorów sieci.

Głównych przyczyn wzmożonego zainteresowania osobami z dyplomem technicznym należy upatrywać przede wszystkim w napływie do naszego kraju zagranicznych inwestycji, przyczyniających się do rozwoju nowoczesnych technologii, a co za tym idzie, stwarzających zapotrzebowanie na kadrę inżynieryjną. Proces ten przybrał na sile po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Już blisko trzydzieści koncernów międzynarodowych – na przykład LG, Samsung, Siemens, Motorola, Phillips, TRW Automotive czy Delphi – ulokowało w naszym w kraju instytuty badawczo-rozwojowe, centra inżynieryjno-badawcze, centra finansowe, w których jest praca dla inżynierów.

Celem poszukiwań w minionym roku nie byli już tylko informatycy, ale również eksperci związani z budownictwem, geodezją, robotyką, automatyką czy odlewnictwem i metalurgią. Obecnie w Polsce szybko rozwija się branża motoryzacyjna, elektroniczna, informatyczna, przetwórstwa tworzyw sztucznych, spożywcza, budowlana oraz lotnicza.


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce