Filtry przemysłowe
-- sobota, 17 grudzień 2011
Filtry magnetyczne
Filtry magnetyczne Goudsmit Magnetic, z oferty firmy Matykiewicz, przeznaczone są do produktów płynnych i półpłynnych. Urządzenia tego typu wyposażono w neodymowe pręty magnetyczne Neoflux. Pole magnetyczne głęboko penetruje produkt, usuwając cząstki ferromagnetyczne o wielkości nawet 30 µm i większe. Filtry tego typu usuwają cząstki, których nie jest w stanie wyłapać detektor metali.
Jak podaje Michał Matykiewicz, dyrektor zarządzający firmy Matykiewicz, filtry magnetyczne dobierane są pod kątem konkretnej aplikacji. W branży spożywczej (soki, jogurty, ketchup), gdzie ważne są wymogi aseptyczne (HACCP), zastosowanie znajdują ręcznie polerowane, higieniczne filtry Goudsmit SSFM, które zapewniają bezpieczeństwo produktu finalnego. Z kolei do zastosowań przemysłowych przeznaczone są filtry o większej wytrzymałości na ciśnienie i dla przekrojów do DN 300. Podstawowym błędem przy wyborze jest kierowanie się wyłącznie ceną filtra magnetycznego, a w mniejszym stopniu jakością wykonania i zastosowanym systemem magnetycznym.
Michał Matysiewicz, oceniając rynek filtrów magnetycznych, twierdzi, że dostępne na rynku filtry magnetyczne są często wykonane w sposób niespełniający wymagań aseptycznych i niezapewniający dokładnej separacji ferromagnetyków.
Cyklofiltry
Cyklofiltry znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle ciepłowniczym, realizując funkcje odpylające. Podaje się, że niektóre modele cyklofiltrów umożliwiają obniżenie emisji pyłów do atmosfery poniżej 100 mg/Nm3 przy 6% O2. Nowoczesne urządzenia tego typu cechują się więc wysoką skutecznością działania, przy jednoczesnym zapewnieniu odporności na erozyjne działanie pyłu i zmniejszonych oporach przepływu. Dzięki połączeniu właściwości cyklonów i filtrów workowych uzyskano rozwiązanie, które dobrze sprawdza się we współpracy z kotłami rusztowymi. Nowoczesne cyklofiltry eliminują niedoskonałości odpylaczy cyklonowych, niejednokrotnie przepuszczających drobne frakcje pyłów w efekcie ich porywania, podczas odwracania wiru, w dolnej części urządzenia. Podkreśla się, że nowoczesne cyklofiltry cechują się niskimi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi w porównaniu z filtrami workowymi i elektrofiltrami. Nie bez znaczenia pozostaje również wysoka skuteczność odpylania, wynosząca poniżej100 mg/Nm3 w przeliczeniu na 6% O2.