Filtry przemysłowe
-- sobota, 17 grudzień 2011
Anna Grzebska z firmy MAHLE Filtracja Przemysłowa radzi: – Użytkownik powinien wybierać filtr kwalifikowanych producentów, posiadających wdrożony system jakości produkcji – jedynie filtr od takich dostawców przeszedł pełny cykl badań i gwarantuje osiągnięcie wymaganych parametrów produktu po procesie filtracji. W przypadku filtrów workowych oraz świecowych warto zwrócić uwagę, czy dostawca ma magazyn na terenie kraju, tak aby w razie zapotrzebowania na worki filtracyjne lub wkłady świecowe czas oczekiwania nie był dłuższy niż 2 dni robocze. Często użytkownicy w poszukiwaniu tańszego dostawcy sugerują się wyłącznie ceną oferowanych produktów, a nie kosztem uzyskania określonego efektu. Dostępne na rynku bardzo tanie filtry, wykonane z niewłaściwych materiałów, mogą mieć gorszą skuteczność filtracji i większe opory przepływu, mogą ulegać uszkodzeniu podczas procesu filtracji, mieć krótszą żywotność. W efekcie końcowym koszty eksploatacji wraz pozostałym kosztami, jak przestoje i naprawy, są wysokie. Dlatego przy zakupie filtrów należy kierować się wartością Całkowitego Kosztu Posiadania (ang. TOC), który jasno pokazuje rzeczywisty i całkowity koszt danego filtra. Należy pamiętać, że filtr tańszy w zakupie nie zawsze oznacza oszczędności.
Co nowego w filtrach
Na przykład firma Niltech specjalizuje się w produkcji zarówno filtrów, jak i wkładów filtracyjnych. Tym sposobem rozwiązanie jest ściśle dostosowane do potrzeb użytkowników instalacji. Są to zarówno filtry w pełni automatyczne, a co za tym idzie bezobsługowe, jak i modele możliwie najbardziej uproszczone. W filtrach tego producenta zastosowanie znajdują sita szczelinowe zgrzewane.
W ofercie firmy MAHLE znaleźć można urządzenia umożliwiające sygnalizowanie potrzeby konserwacji filtra. Za pomocą mechanicznych i elektronicznych czujników pomiarowych, które zainstalowane są w filtrze, rejestrowane są ciągłe zmiany ciśnienia wynikające z blokowania elementu filtrującego. O wszelkich zmianach w tym zakresie informują mierniki ciśnienia lub przełączniki optyczne i optoelektroniczne. W przypadku filtrów ssawnych monitorowaniu podlega podciśnienie. Jeżeli w instalacji zastosowanie znajdują filtry ciśnieniowe, analizowana jest różnica ciśnień. Ciśnienie dynamiczne analizuje się natomiast w filtrach spływowych. Jako zalety wynikające ze stosowania takiego rozwiązania podaje się przede wszystkim możliwość ustalenia optymalnego czasu wymiany poszczególnych elementów filtracyjnych.