Falowniki w systemach napędowych
-- wtorek, 20 marzec 2012
3 w 1
Na rynku pojawiły się motoreduktory, które składają się z silnika, przekładni oraz falownika. Poprzez integrację poszczególnych komponentów napędowych i sterujących zyskano kompaktową budowę urządzenia. Motoreduktory tego typu sprawdzają się przede wszystkim w liniach transportu bliskiego. Zalet wynikających z aplikacji zintegrowanych jest wiele. Zyskuje się możliwość standaryzacji systemów napędowych oraz uproszczone planowanie i projektowanie. Oferowane są wersje, których powierzchnie zostały przystosowane do wymagań sanitarnych. W niektórych modelach nie ma możliwości rozprzestrzeniania się bakterii pod wpływem zawirowań powietrza. Istotną rolę odgrywa wysoki stopień ochrony. Podkreśla się niski poziom hałasu. Jest on uzyskany dzięki rezygnacji z wentylatorów.
Modele z serii Movigear firmy Sew-Eurodrive to motoreduktory składające się z silnika, przekładni oraz falownika. Motoreduktory tego typu stanowią nieodzowny element linii produkcyjnych w przemyśle motoryzacyjnym i spożywczym. Niejednokrotnie używa się ich również w logistyce lotniskowej. W konfiguracji urządzenia istotną rolę odgrywa oprogramowanie, które pozwala na konfigurowanie systemu. Jako jego zalety wymienia się przede wszystkim możliwość stosowania różnych nośników komunikacyjnych. W oprogramowaniu przewidziano edytor umożliwiający tworzenie wizualizacji dopasowanych do potrzeb klienta oraz diagnostyki dostosowanej do konkretnej aplikacji.
Rynek falowników
Daniel Duda z firmy Sew-Eurodrive Polska mówi: – Konkurencja jest dość spora. Wielu dostawców ściąga falowniki z Chin, dzięki czemu uzyskują bardzo niskie ceny sprzedaży, lecz tracą sporo na jakości i możliwościach falowników (do bardzo prostych zastosowań).
W opinii Tomasza Kochanowskiego z firmy Astor stały rozwój rynku falowników powoduje, że panuje na nim intensywna konkurencja, a liczba producentów i dystrybutorów działających na tym rynku jest kilka razy większa niż przykładowo na pokrewnym rynku sterowników PLC. Wymusza to na producentach konieczność stałego rozwoju produktów i poszukiwania nowych zastosowań dla napędów elektrycznych, przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjnej ceny. Niewątpliwie szansą na dalszy rozwój tego rynku jest stale rosnąca branża ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) oraz zastosowanie falowników przy budowie systemów inteligentnych budynków (BMS).