Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Falowniki w systemach napędowych

-- wtorek, 20 marzec 2012

Kierunki rozwoju

Zdaniem Marka Sudolskiego z firmy Apator Control podstawowe kierunki rozwoju to coraz większa integracja funkcji bezpieczeństwa z falownikami. Zmierza się do komunikacji opartej na sieci Ethernet. Celem jest również większa elastyczność w konfiguracji napędów do konkretnych zastosowań.

Na rynku przetwornic częstotliwości przeważają modele o prostej konstrukcji, bazujące na sterowaniu skalarnym U/f. W nowoczesnych konstrukcjach stawia się na miniaturyzację urządzeń, przy jednoczesnym poszerzaniu ich funkcjonalności. Istotny kierunek rozwoju to również przetwornice projektowane z myślą o konkretnych branżach przemysłu.

W opinii Mirosława Lisa z firmy Apolis producenci falowników dążą do udoskonalenia sterownika zdarzeń wbudowanego w oprogramowanie falownika oraz zastosowania prostych sterowników PLC w falowniku (eliminacja dodatkowych urządzeń). Na uwagę zasługuje również dedykowane oprogramowanie dla poszczególnych aplikacji. Kierunek rozwoju falowników to prosty sposób uruchomienia napędu poprzez zminimalizowanie algorytmu wprowadzania danych dotyczących aplikacji.

W nowoczesnych urządzeniach dąży się do oszczędności energii elektrycznej, a także do ograniczania zakłóceń, które są generowane przez falowniki. Na uwagę zasługuje ciągłe poszerzanie możliwości komunikacyjnych bazujących na protokołach Modbus, Profibus czy też Ethernet. W falownikach zwiększa się liczba wejść i wyjść oraz funkcji związanych z bezpieczeństwem napędu i aplikacji, w jakiej będzie on pracował.

Dążenia projektantów falowników obejmują również ciągłe poszerzanie i udoskonalanie opcji związanych ze wsparciem technicznym. Stąd też w nowoczesnych rozwiązaniach przewiduje się aplikacje, które krok po kroku prowadzą przez proces programowania przetwornicy. Możliwa jest przy tym szybka reakcja na zdarzenia alarmowe poprzez podpowiedzi systemowe, które są wyświetlane na panelu. Tym sposobem nie ma potrzeby korzystania z dokumentacji technicznej przetwornicy.

Michał Prynda z firmy EA Online podaje, że podstawowy kierunek rozwoju to większa liczba wejść i wyjść, stosowanie regulatora PID, a także funkcji arytmetycznych, bitowych i matematycznych. Projektanci falowników dążą do ujednolicenia sposobu konfiguracji i oprogramowania, a także standardu komunikacji w falownikach wszystkich producentów.

Nowości

W nowoczesnych przemiennikach częstotliwości na uwagę zasługuje funkcja bezpiecznego wyłączenia momentu, zastosowana w falownikach firmy Stoeber. Funkcjonalność w tym zakresie jest zgodna z wymaganiami kategorii 3 normy EN 954-1. Istnieje możliwość wyłączenia falownika na dwa sposoby – poprzez zdjęcie sygnału zezwolenia na pracę napędu lub wyłączenie, bazujące na kontroli stopnia końcowego przez przekaźnik bezpieczeństwa. To właśnie przekaźnik bezpieczeństwa jest odpowiedzialny za odłączenie sekwencji kluczującej tranzystory mocy falownika. Przydatne rozwiązanie konstrukcyjne, szczególnie sprawdzające się w trudnych warunkach otoczenia, stanowi chłodzenie pasywne, zastosowane na przykład w falownikach Alitvar 32 firmy Schneider Electric. Model ten wyposażono w Bluetooth.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce