Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Falowniki w systemach napędowych

-- wtorek, 20 marzec 2012

Falowniki w nowoczesnych systemach napędowych stosuje się nie tylko w celu precyzyjnego regulowania prędkości obrotowej silnika elektrycznego. Coraz większą uwagę zwraca się bowiem na oszczędność energii, którą można uzyskać właśnie dzięki przetwornicom częstotliwości.

Falownik (ang. inverter), nazywany także przemiennikiem lub przetwornicą częstotliwości, jest urządzeniem elektrycznym, które pozwala na regulowanie częstotliwości wyjściowej. Jeśli w falowniku zastosowanie znajduje modulacja szerokości impulsów PWM (Pulse Width Modulation), to jest możliwe regulowanie wartości skutecznej napięcia wyjściowego. Falowniki są stosowane w nowoczesnym sprzęcie AGD, na przykład w pralkach, gdzie również uwzględnia się regulowanie obrotów silnika poprzez zmianę częstotliwości wejściowej w układzie zasilania napędu.

Jeszcze do niedawna falowniki bazowały na elementach tyrystorowych. W nowoczesnych urządzeniach tego typu uwzględnia się zaawansowane procesory sygnałowe. To właśnie one odpowiadają za kontrolowanie parametrów silnika, który jest zasilany. Istotną rolę w nowoczesnych falownikach odgrywają tranzystory IGBT. Rzadziej, zazwyczaj w urządzeniach o niższych mocach, stosuje się tranzystory polowe.

Ze względu na rodzaj sterowania parametrów wyjściowych falownika należy wymienić modele o charakterystyce liniowej U/f=const., która jest uwzględniana na przykład w przenośnikach taśmowych i podnośnikach. W wentylatorach czy pompach odśrodkowych zastosowanie znajduje charakterystyka kwadratowa U/f²=const.

Spektrum zastosowań silników elektrycznych sterowanych falownikami jest bardzo obszerne. Obejmuje między innymi linie produkcyjne, prasy mechaniczne, rozdrabniacze, przenośniki, kompresory, czy też centrale wentylacyjne.

Jedno- czy trójfazowe?

W większości fabryk używa się falowników zasilanych napięciem 3x400 V. Dużym uznaniem cieszą się także przemienniki częstotliwości o napięciu zasilania 1x230 V. Rzadziej używa się falowników o parametrach 3x500 V. Jako producentów urządzeń tego typu wymienia się przede wszystkim firmy: Siemens, Danfoss, ABB, Lenze oraz Moeller Electric.

Jaki jest zakres mocy falowników używanych w firmach? W przypadku przetwornic częstotliwości zasilanych napięciem 3x400 V moc mieści się pomiędzy 0,5 a 600 kW. Moc modeli o napięciu wejściowym 3x500 V wynosi od 4 do 500 kW.

Autor: Damian Żabicki


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce