Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Dozowanie cieczy — wybór pompy do odpowiedniej aplikacji

-- niedziela, 01 maj 2005

Powszechnie stosowane pompy dozujące są w rzeczywistości pompami o regulowanej wydajności. Dozowanie polega na zmniejszeniu lub zwiększeniu natężenia przepływu ręcznie lub sygnałem zewnętrznym (np. 4..20 mA). Najczęściej stosowane są pompy tłokowe lub membranowe, w których wydajność reguluje się długością suwu lub prędkością pracy.

Takie pompy służą np. do utrzymywania stałego pH przepływającego w rurociągu roztworu – sygnał z pHmetru odpowiednio każe im podawać więcej lub mniej substancji chemicznej.

Dla niektórych osób dozowanie wiąże się z „dozą”, a co za tym idzie, wymagają one, aby pompa po przetransportowaniu określonej porcji cieczy zatrzymała się. Ja takie pompy nazywam dawkującymi. Przykładem takiej pompy będzie układ napełniający pojemniki z szamponem – po każdej dawce pompa musi się zatrzymać na czas potrzebny na zmianę pojemnika na nowy. 

Problemy z aplikacjami dawkowania

Problemy związane z aplikacjami dawkowania są  w zasadzie rozwiązywane w urządzeniach produkowanych seryjnie, jednak inne – każdorazowo przy konkretnych aplikacjach. Poniżej wymieniono niektóre zagadnienia związane z dawkowaniem. 

  • Jak uniknąć efektu skapywania ostatniej kropli po podaniu całej dawki?
  • Jak dozować ciecze kleiste (ciągnące się)?
  • Jak dawkować ciecze niezwykle lepkie, których czas opadania na dno pojemnika docelowego jest nieporównanie większy od czasu przeznaczonego na jedną dawkę?
  • Jak zapewnić, aby pompowane medium nie spieniło się, co mogłoby spowodować wylanie się cieczy z pojemnika docelowego jeszcze na etapie pompowania?
  • Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy początkowy strumień cieczy odbija się od pojemnika i wylewa poza pojemnik?
  • Jak ustawiać wielkość dawki (programując jej masę, objętość czy tylko czas potrzebny na jej przetłoczenie)? 

Autor: mgr inż. Andrzej G. Baciński


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2020 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce