Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Dobór smarownic jednopunktowych

-- wtorek, 14 październik 2008

Różne rozwiązania, różne za i przeciw

Proste, ale bardzo efektywne są rozwiązania dozowania „w miarę zapotrzebowania” smaru do podłączonego łożyska. Do smarownic sprężynowych są stosowane różne rodzaje sprężyn, co pozwala na ustalenie czasu, w którym smarownica zostanie opróżniona.

Porównanie smarownic jednopunktowych

Technologia dozowania „w miarę zapotrzebowania” powoduje, że nie można przewidzieć dokładnie momentu, kiedy zapotrzebowanie wystąpi, ale przezroczysty zbiornik umożliwia łatwą obserwację poziomu środka smarnego w dowolnym momencie. Po napełnieniu zbiornika jednostka jest podłączana do łożyska. W tej konstrukcji SPL do dozowania środka smarnego jest wykorzystywane zjawisko Venturiego – dozowanie występuje tylko wtedy, gdy łożysko jest w ruchu. Dla użytkownika zaletą jest to, że podczas planowego przestoju maszyny środek smarny nie brudzi podłogi ani uszczelnień łożyska. Dozowanie środka smarnego występuje tylko bezpośrednio po powstaniu podciśnienia w łożysku, a generowane przez smarownicę ciśnienie wynosi 6,89–34,45 kPa.

Przedsiębiorcy dbający o środowisko naturalne docenią możliwość wielokrotnego napełniania sprężynowych SPLs, ponieważ są one zamontowane bezpośrednio na łożysku, a koszt uzupełniania smaru w zbiorniku nie jest wysoki. Do sprężynowych smarownic mogą być stosowane dowolne smary, co zapewnia użytkownikom pewną elastyczność przy ich stosowaniu.

Prawdopodobnie najbardziej znanym rodzajem SPL jest smarownica elektrochemiczna lub zasilana gazem. Dostępnych jest wiele rodzajów zbiorników w różnych rozmiarach, zespoły tego typu są uruchamiane przez generowany gaz, który następnie reaguje z ciekłym elektrolitem znajdującym się w obrębie zbiornika. W wyniku reakcji chemicznej następuje wzrost ciśnienia, które przesuwa tłok, przez co środek smarny w sposób ciągły jest dozowany do miejsca smarowania. Ta cecha może być poważnym problemem, jeśli maszyna jest wyłączona, jako że smar będzie w sposób ciągły dozowany niezależnie od tego, czy łożysko jest w ruchu, czy nie.


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce