Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Dobór smarownic jednopunktowych

-- wtorek, 14 październik 2008

Współczesne przemysłowe systemy smarowania zmieniły sposób konserwacji sprzętu produkcyjnego i zdecydowanie wydłużyły cykl życia maszyn.

Poczynając od złożonych wieloliniowych systemów do jeszcze bardziej złożonych systemów olejowo-powietrznych oraz do bardzo szybko obrotowych wrzecion obrabiarek, smarowanie nigdy nie było tak złożonym procesem jak obecnie. Często kolejne usprawnienia mogą mieć niestety niekorzystny wpływ na inne zespoły czy elementy. Pomyślcie tylko o użytkownikach systemu wideo Beta, gdy system VHS stał się standardem. W przypadku smarowania maszyn takim „segmentem rynku” jest mała obrabiarka lub sprzęt, który jest za mały lub nie kwalifikuje się z innych powodów do włączenia w centralny system smarowania.

Szczęśliwie dla przedsiębiorców w takich przypadkach istnieje rozwiązanie: smarownice jednopunktowe. Te małe i kompaktowe zespoły – znane także jako SPLs (single point lubricators – smarownice jednopunktowe) – mogą być idealną alternatywą dla systemów smarowania kompleksowego. Chociaż mają one wady – małą pojemność oraz mniejszą precyzję niż systemy centralnego smarowania, za to w bardzo sprawny sposób zapewniają dostarczanie środka smarnego tam, gdzie to jest potrzebne.

Obecnie na rynku są dostępne trzy podstawowe rodzaje SPLs: napędzane sprężyną oraz uruchamiane elektrochemicznie albo elektromechanicznie. Można je stosować w prawie każdych warunkach przemysłowych, włącznie z wibracjami i wysoką temperaturą, a nawet w środowiskach korozyjnych. W porównaniu z centralnymi systemami smarowania cena punktu smarowniczego jest relatywnie niska, zależna od parametrów. Jednakże, jak w większości porównań produktów z linii przemysłowych, każdy rodzaj SPL ma swoje plusy i minusy. Przed dokonaniem wyboru konieczne jest zorientowanie się, w jaki sposób dana jednostka będzie stosowana.

Przykładowe proste pytania, na które należy odpowiedzieć:

  • Czy maszyna jest wyłączana, tj. czy pracuje w cyklu 24/7?
  • Czy jest wyznaczony personel utrzymania ruchu do okresowego smarowania punktów – miejsc kontroli?
  • Czy cena jest czynnikiem odstraszającym przy wyborze smarownicy?
  • W jakim czasie dane zastosowanie wymaga, aby smarownica zaczęła dozować środek smarny?  


Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce