Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Aplikacje wymagające komunikacji bezprzewodowej

-- środa, 16 sierpień 2017

Andrzej Dwojak, Product Manager w firmie Turck:

Kilka lat temu w branży panowało przekonanie, że rozwiązania bezprzewodowe to jeden z głównych kierunków, w którym podąży automatyzacja procesów i produkcji. Niestety te przepowiednie się nie spełniły. A przynajmniej nie w takim zakresie, jak przewidywano.

Mimo to istnieje wiele aplikacji, gdzie komunikacja bezprzewodowa jest genialnym i jedynie słusznym rozwiązaniem, np. wszędzie tam, gdzie utrudnione lub nieopłacalne jest poprowadzenie kablowych linii komunikacyjnych. Modernizacje, przesyłanie sygnałów z urządzeń ruchomych czy pojazdów oraz aplikacje monitorowania często nie mogą się obejść bez systemów komunikacji bezprzewodowej. Pasmo 2,4 GHz, popularnie stosowane dla WiFi, jest również najbardziej oczywistym rozwiązaniem dla komponentów przesyłających dane drogą radiową. Jest ono ogólnie dostępne i darmowe. Ponadto ze względu na swój charakter (w przeszłości było to pasmo zakłóceń) wymaga od urządzeń wysokiej odporności na zakłócenia. Moduły, które wykorzystują tę częstotliwość, doskonale sprawdzają się w obrębie danego zakładu przemysłowego. Zasięgi, jakie można osiągnąć, dochodzą nawet do kilku kilometrów, a przy zastosowaniu odpowiedniej topologii sieci i dodatkowych repeaterów można dotrzeć do wszystkich zakamarków zakładu.


Podobne artykuły
 Raport: Systemy bezprzewodowe  - 16-08-17 11:31

Przeczytaj także

Zdalny monitoring
Zdalne monitorowanie parametrów maszyn i procesów z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej pomaga użytkownikom rozwiązywać problemy eksploatacyjne poprzez integrację nowych technologii oraz już... więcej »
Polski rynek magazynowy pozostaje w świetnej kondycji
Międzynarodowa firma doradcza prezentuje wyniki raportu „MARKETBEAT Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie I połowy 2018 roku”. Pierwsze półrocze 2018 roku zakończyło się trzema rekordami na rynku... więcej »
Efektywna produkcja napędza konkurencyjność
Obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności produkcji to główne założenia transformacji cyfrowej, na którą otwiera się przemysł. Potencjał nowych technologii dostrzegają też firmy działające w Polsce,... więcej »
Boom na IoT w produkcji dyskretnej
Rynek dyskretnej produkcji w najbliższych latach będzie przeżywał prawdziwy boom na rozwiązania Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w dyskretnej produkcji”, do... więcej »
VI Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransLogistica Poland
Szóste targi TransLogistica Poland, to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe dla firm poszukujących i korzystających z usług transportowych, spedycyjnych,... więcej »
Niedobory kadrowe, niedoinwestowanie i błędy ludzkie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa przemysłowych systemów sterowania w kluczowych branżach
Według badania Kaspersky Lab poświęconego stanowi cyberbezpieczeństwa przemysłowego w 2018 r., firmy z sektora przemysłowego i energetycznego, jak również przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne,... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

SONDA

Czy inwestycje na rzecz energooszczędności się opłacają?

Oddanych głosów: 16

50% 50 %
tak 8 głos(ów)

31.3% 31.3 %
nie 5 głos(ów)

18.8% 18.8 %
nie potrafię wyliczyć 3 głos(ów)


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2021 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce