Nowe zakłady chemiczne w Polsce

  Przedstawiciele firmy Clariant, w towarzystwie gości, otworzyli nową fabrykę w Konstantynowie Łódzkim, która będzie produkowała koncentraty barwiące na potrzeby rynku tworzyw sztucznych.

  Nowy zakład, zlokalizowany na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, umożliwi podwojenie produkcji oraz znaczące zwiększenie zatrudnienia w regionie. Wartość inwestycji wyniosła 38 mln zł.

  Clariant, specjalizuje się w produkcji specjalistycznych wyrobów chemicznych, zbudował wielofunkcyjny obiekt, składający się z hali produkcyjnej, laboratorium, magazynu oraz zaplecza biurowego.

  Nowy zakład umożliwi podwojenie produkcji koncentratów barwiących (masterbaczy), które są niezbędnym składnikiem w procesie wyrobu tworzyw sztucznych. Wykorzystano w nim najnowsze technologie, co czyni fabrykę w Konstantynowie Łódzkim jedną z najnowocześniejszych w Europe.

  – Z radością ogłaszamy kolejne ważne wydarzenie w historii działalności firmy Clariant w Polsce. Masterbacze pełnią coraz większa rolę w europejskim przemyśle, choć często ich znaczenie pozostaje niedocenione. Cieszę się, że Polska staje się głównym miejscem ich produkcji – mówi Hans Bohnen, szef Clarianta odpowiedzialny za biznes masterbaczy.

  Wybór Konstantynowa Łódzkiego na lokalizację nowej fabryki jest efektem 23-letniej historii obecności firmy Clariant w Polsce, a także uznania społecznego i ekonomicznego potencjału aglomeracji łódzkiej.

  Przez lata polskie spółki wykazywały się zdolnością do efektywnego wytwarzania wysokiej jakości produktów. Zostało to dostrzeżone przez centralę Clariant. W rezultacie Polska odgrywa coraz większą rolę w strategii firmy, zarówno na poziomie regionalnym jak i globalnym.

  – Obszar Europy Środkowo-Wschodniej jest bardzo ważnym rynkiem dla firmy Clariant, a Polska będzie odgrywała kluczową rolę w rozwoju firmy w tym regionie. Nowa inwestycja pozwoli nam podwoić produkcję koncentratów barwiących i tym samym zaspokoić rosnący popyt ze strony naszych klientów – powiedział Markus Mirglerer, odpowiedzialny z nasz region Europy.

  Nowy obiekt w Konstantynowie Łódzkim ma łączną powierzchnię przekraczającą 6000 m2. Na jego obszarze znajduje się hala produkcyjna, magazyn i biura firmy. Fabryka będzie produkować koncentraty barwiące i dodatki dostosowane do potrzeb klienta (masterbacze), kierowane na rynek polski i do krajów europejskich. Przy realizowaniu inwestycji zastosowano najnowocześniejsze standardy, które będą wykorzystywane także na etapie zarządzania produkcją. Zlokalizowana na terenie fabryki powierzchnia biurowa zostanie przeznaczona na siedzibę firmy Clariant, a także jako zaplecze dla części usług wspólnych przedsiębiorstwa.

  Clariant jest wyspecjalizowaną firmą z sektora chemicznego z siedzibą w Muttenz k. Bazylei. Spółka działa w skali międzynarodowej. Na dzień 31 grudnia 2013 r. zatrudniała łącznie 18099 pracowników. W roku obrotowym 2013 Clariant odnotował sprzedaż na poziomie 6,076 mld franków szwajcarskich. Firma dzieli swoją działalność na siedem obszarów biznesowych.