Nowa seria robotów Mitsubishi Electric

    Mitsubishi Electric, dostawca kompaktowych robotów  przemysłowych, wprowadza na rynek 7 generację robotów MELFA. Nowe roboty są szybsze nawet o 15% i korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, min. komunikacji światłowodowej. Silną stroną nowych robotów Mitsubishi jest bogate wyposażenie w standardzie. Na pokładzie kontrolera znajdziemy 32/32 punkty we/wy cyfrowych, port Ethernet do komunikacji TCP/IP 100BASE-T, podwójne wejście enkoderowe wspomagające realizację funkcji śledzenia produktów na transporterze, USB 2.0, RS232 do programowania, czy też kontroler dodatkowych 8 osi servo MR-J3, sterowanych również po światłowodzie. Swoją szybkość roboty zawdzięczają dużej mocy obliczeniowej kontrolera.

    Ciekawym rozwiązaniem nad którym pracuje Mitsubishi Electric może okazać się RRP. Jest to platforma programistyczna, gdzie robot będzie programowany za pomocą bloczków. Ważnym aspektem tego oprogramowania jest możliwość kontroli robota w czasie rzeczywistym, jak również poprzez Q-PC na zintegrowanej platformie iQ. Innym produktem ułatwiającym naukę robota jest MELFAVISON. Oprogramowanie znacznie upraszcza kalibrację robota z systemem wizyjnym oraz pozwala w prosty sposób napisać program na kamerę COGNEX. Dodatkową ciekawostką jest możliwość kontroli robota poprzez driver do znanego oprogramowania LabView, wykorzystywane często w aplikacjach badawczych i kontroli jakości.

    Zaawansowane aplikację zrobotyzowane a zwłaszcza te które wymagają zaprogramowania skomplikowanych kształtów, można symulować również w środowisku 3D SolidWorks. Oprogramowanie umożliwia wykrywanie kolizji, tworzenie animacji oraz dzięki dołączonemu oprogramowaniu RT-Tool Box pozwala policzyć czas cyklu pracy, bez konieczności posiadania robota. Oprócz oprogramowanie instalowanego na komputerach PC, Mitsubishi ma w ofercie kilka ręcznych programatorów – nowością jest R56TB z ekranem dotykowym oraz R32TB w wersji uproszczonej. Urządzenia te posiadają podobną funkcjonalność jak oprogramowanie PC, lecz wymagają podłączenia do kontrolera robota. Wszystkie rozwiązania wspomagające programowanie są kompatybilne z robotami 4 i 6 osiowymi .