Nie wystarczy wymiana filtrów

    Jakie błędy najczęściej popełniają użytkownicy/administratorzy w zakresie utrzymania instalacji klimatyzacyjnej i wentylacyjnej?

    Bardzo często użytkownicy/administratorzy są przeświadczeni o tym, że wymiana filtrów jest wystarczającym zabiegiem poprawiającym higienę układu oraz że firma, która wykonuje przeglądy i serwisy techniczne, przeprowadza również czynności dezynfekujące cały układ. Powszechnym błędem jest przekonanie, że preparaty, które mają atest PZH, są dobre i skuteczne. Prawdziwym kuriozum jest wybór najtańszego wykonawcy.

    A jakie nieprawidłowości popełniają firmy czyszczące instalacje?

    Przede wszystkim niedoczyszczanie lub omijanie istotnych elementów instalacji i niedokładne czyszczenie kanałów. Z uwagi na warunki rynkowe, stosując najniższe ceny wiele firm wygrywa przetargi poniżej kosztów wykonania, co zmusza firmę do oszczędności. Jednym z efektów tej oszczędności jest niedoczyszczanie instalacji. Niedostateczne wyczyszczenie lub ominięcie fragmentów instalacji może zniwelować operację czyszczenia całego układu. Dezynfekcja niedoczyszczonych powierzchni lub dezynfekcja niewłaściwym preparatem może skutkować zwiększonym wzrostem kolonii bakteryjnych oraz grzybów pleśniowych w miejscach, w których wcześniej nie było. Kolejnym błędem jest niewłaściwe przygotowanie otworów rewizyjnych, poprzez nieodpowiednie zabezpieczenie wyciętego otworu oraz brak izolacji, co może skutkować wykraplaniem się wody. Obecnie Polskę zalała fala tanich chińskich dekli rewizyjnych, robionych na wzór niemieckich firmy Metu. Niestety te dekle mają jednorazowe zastosowanie, ponieważ materiał, z którego są wykonane, w szczególności uszczelki, uniemożliwia ich wieloletnią eksploatację. Uszczelki te szybko parcieją i puszczają powietrze, nakrętki pękają, a blacha się gnie. Istotną nieprawidłowością są uszkodzenia regulatorów przepływu, czujników i innych elementów technicznych odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu. Wiele firm czyszczących nie ma doświadczenia w budowaniu i serwisowaniu złożonych układów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, w związku z tym nie znają ich specyfiki. Niewykwalifikowany personel firm czyszczących popełnia błędy, dlatego często dochodzi do uszkodzeń tych elementów. Ważną kwestią jest niewłaściwie dobrany preparat do dezynfekcji, gdyż niewiele firm zwraca na to uwagę i sprawdza dokładnie karty charakterystyki preparatów do dezynfekcji.

    Autor: Sebastian Horky, prezes Clinikka