Największa polska elektrownia, opalana węglem kamiennym, ma 45 lat

    Enea Wytwarzanie w Świerżach Górnych koło Kozienic to największy krajowy wytwórca energii elektrycznej wykorzystujący do jej produkcji węgiel kamienny. To także miejsce najważniejszej w tej chwili inwestycji energetycznej, budowy supernowoczesnego bloku numer 11 o mocy 1075 MW.

    Elektrownia posiada 10 wysokosprawnych bloków energetycznych o łącznej mocy osiągalnej 2908 MW, co daje około 8 proc. udziału w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. Zainstalowana moc oraz położenie sprawiają, że jest jednym z najważniejszych węzłów Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Zatrudniający ponad 2300 pracowników zakład to także największy pracodawca w regionie.

    Nowy blok energetyczny w Świerżach Górnych to kluczowa inwestycja dla polskiej energetyki. Największa w Europie jednostka opalana węglem kamiennym zostanie uruchomiona w 2017 roku. Będzie to najnowocześniejszy blok pracujący na nadkrytycznych parametrach pary, o mocy 1075 MW. Inwestycja stanowi kluczowy element poprawy bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

    – Blok będzie spełniał wszystkie, najostrzejsze wymagania europejskie w zakresie ochrony środowiska. Całość inwestycji finansuje Grupa Kapitałowa Enea, środki na ten cel mamy w pełni zabezpieczone – zapewnia Krzysztof Zamasz, prezes Enea SA. 

    Całkowity koszt budowy wyniesie 6,4 mld złotych.

    Prace na budowie nowego bloku idą zgodnie z harmonogramem. 2 września 2013 Enea Wytwarzanie podpisała umowę z Inżynierem Kontraktu. Firma ILF Consulting Engineers Polska będzie pełniła rolę doradczą oraz udzielała wsparcia w procesie realizacji inwestycji.