MSP sprzedało 85 proc. akcji Garmatu

  Ministerstwo Skarbu sprzedało zakładom Lentex z Lublińca (woj. śląskie) 85 proc. akcji Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat z Jasła (woj. podkarpackie) – poinformował resort skarbu w komunikacie.

  Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało warunkową sprzedaż w połowie kwietnia. Jej dojście do skutku uzależniono m.in. od stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  Na początku maja UOKiK, po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego uznał, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji i wydał zgodę na transakcję.

  Inwestor został zobowiązany w umowie m.in. do utrzymania w Gamracie podstawowej działalności gospodarczej, a także do inwestowania w jasielski zakład.

  Wynegocjowany pakiet socjalny przewiduje m.in. utrzymanie przez 30 miesięcy zatrudnienia na poziomie przynajmniej 650 osób. Przeciw sprzedaży Gamratu Lenteksowi protestowały związki działające w jasielskiej spółki. Rozmowy w tej sprawie zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności.

  Gamrat jest jednym z największych producentów tworzyw sztucznych w kraju. Firma ma 20-proc. udział w rynku systemów rynnowych, 40-proc. udział w wykładzinach obiektowych, w systemach instalacyjnych PVC – 10 proc., a w systemach instalacyjnych PE – 30 proc. Zatrudnia 880 osób.