Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego 2015 – nowoczesność źródłem sukcesu na rynku

    Fot. Bohdan Szafrański

    Górnictwo przeżywa trudniejszy okres i tym bardziej potrzebuje nowoczesnego sprzętu i technologii. Dlatego tegoroczna impreza targowa w Katowicach była największa w całej trzydziestoletniej historii. W tym roku stoiska wystawców wypełniły również zbudowane obok katowickiego Spodka, Międzynarodowe Centrum Kongresowe o powierzchni 8 tys. m. kw.

    Od 8 do 11 września maszyny i urządzenia dla branży prezentowało ponad 480 firm i podmiotów z 20 krajów. Jak stwierdził, otwierając targi Marek Brzenczek, prezes Polskiej Techniki Górniczej S.A. (tworzą ją polscy producenci maszyn i urządzeń górniczych: Grupa KOPEX, Grupa FAMUR, Grupa GLINIK, Stomil Wol-brom, Carboautomatyka, Damel) organizatora targów, przez 30 lat stały się one najbardziej prestiżową ekspozycją techniki górniczej w Europie. Targi odbywają się co dwa lata. Jak zawsze, wśród ekspozycji targowych, duże zainteresowanie budziły nowe modele kombajnów (pokazano jeden z największych kombajnów ścianowych na świecie – SL500 niemieckiej firmy Eickhoff), ale też produkty i technologie związane z bezpieczeństwem oraz z automatyką i systemami sterowania. Również udział naszego wydawnictwa nie był przypadkowy. Magazyny Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych i Control Engineering Polska od kilkunastu lat dostarczają kadrze inżynierskiej w Polsce specjalistyczną wiedzę i informacje o nowościach technologicznych. To pozwala wybierać najlepsze rozwiązania i innowacje. Dzięki temu przedsiębiorstwa przemysłowe w tym również huty i kopalnie mogą funkcjonować bardziej efektywnie. Duże zainteresowanie naszym stoiskiem i prezentowanymi na nim publikacjami oraz seminariami tematycznymi, które odbywają się również w Katowicach, dowodzi jak ważna, jest dziś wiedza. W kopalniach trzeba korzystać z najnowszych rozwiązań w tym takich jak systemy sterowania w czasie rzeczywistym, centralnych sterowni (One Control Room) czy też wentylacji na żądanie (Ventilation on Demad). Tylko w taki sposób można obecnie podnieść rentowność kopalń. Tym bardziej że jak podano w opublikowanym pod koniec sierpnia przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE) raporcie, najtańszym surowcem energetycznym na świecie nadal jest węgiel.

    Trudno w krótkiej relacji zaprezentować wszystkie ciekawe produkty, które można było obejrzeć w tym roku w katowickim Spodku. Na pewno warto było zwrócić uwagę na prezentowany przez Grupę Kopex kompleks ścianowy Mikrus 2 z głowicą urabiająco-ładującą GUŁ-350. To już jego druga wersja (pierwsza pracuje w kopalni Jas-Mos należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej) zaprojektowana do urabiania pokładów o miąższości tylko 0,87 – 1,51 metra. To innowacyjne w skali światowej rozwiązanie przeznaczone jest do urabiania cienkich pokładów przez systemy strugowe przy zachowaniu mobilności i mocy kombajnów ścianowych.

    Na stoisku firmy NTN-SNR pokazano uszczelnione łożyska baryłkowe z gamy ULTAGE (oznaczone sufiksem EE). Przeznaczone do pracy w bardzo ciężkich warunkach i w aplikacjach wymagających wydłużonych okresów między serwisowaniem.

    Nord-Lock Poland zachęcała do zainteresowania unikalnym systemem zabezpieczania połączeń śrubowych. Zastosowana w rozwiązaniu firmy metoda wykorzystuje zwiększenie napięcia w śrubie, co zapobiega odkręcaniu się śrub i nakrętek poddanych wibracjom i obciążeniom dynamicznym.

    Z kolei firma Gates przekonywała do wykorzystania złączek iLOK, które skracają czas przestoju, przy przemieszczaniu i ponownym montażu maszyn wyposażenia ścianowego. W stosunku do zwykłej złączki klamrowej jest ona prostsza, bezpieczniejsza i szybsza. Firma promuje również wąż MegaSys o dużej średnicy przeznaczony do pracy w ekstremalnych warunkach: przy wysokim ciśnieniu, skokach przepływu i przy skrajnych odkształceniach.

    Dzielone łożyska toczne Revolvo firmy Timken pozwalają skrócić przerwy i przestoje w pracy zakładu spowodowane uszkodzeniami łożysk w trudno dostępnych miejscach. Wszystkie komponenty zespołu (pierścienie, kosz, oprawa i uszczelnienia) są dzielone. Zamontowany zespół łożyskowy może przenosić niewspółosiowość do +/- 1,5 stopnia.

    Elektrobudowa S.A. pokazała ognioszczelne pole rozdzielcze typu PREM-GO IV przeznaczone do stosowania w podziemnych zakładach górniczych w polach niemetanowych i metanowych w wyrobiskach zaliczonych do stopnia „a”, „b” lub „c” niebezpieczeństwa wybuchu metanu.

    Fot. Bohdan Szafrański

    Na stoisku firmy Siemens można było zobaczyć różne wykonania integracji napędów mechanicznych. W tym modułowe rozwiązania dla zintegrowanego układu napędowego IDS (napędy FLENDER, silniki SIMOTICS, motoreduktory SIMOGEAR, przekształtniki SINAMICS oraz sterowania SIMATIC i SIMOTION).

    ABB tym razem pokazała między innymi silniki niskiego napięcia konstrukcji ognioszczelnej dla przemysłu górniczego. Zaprojektowane do zastosowań w wymagających warunkach podziemnych wyrobisk górniczych.

    W WICHARY Technologies mogliśmy zobaczyć między innymi stacje uzdatniania wody SUW-2. Przeznaczoną do użytkowania w zakładach górniczych, w których występuje duże zanieczyszczenie wody związkami chemicznymi, co uniemożliwia jej wykorzystanie w procesach technologicznych. Woda uzdatniana jest w procesie odwróconej osmozy (demineralizowana), dla potrzeb wytwarzania emulsji olejowo wodnej do zasilania sekcji ścianowych obudów zmechanizowanych. Firma pokazała też urządzenie kontroli i regulacji stężenia emulsji URSE. Jest to niezależny zespół stanowiący element składowy wysokociśnieniowego emulsyjnego agregatu pompowego do zasilania obudowy zmechanizowanej. Zastosowanie precyzyjnej kontroli układu regulacji gwarantuje stabilną wartość stężenia emulsji, co ma bezpośredni wpływ na sprawność, niezawodność i żywotność elementów układu hydraulicznego. Jak wiadomo, w codziennej pracy w zakładach przemysłowych, korzystamy często z testerów i przyrządów pomiarowych.

    Natomiast Exxon Mobil zachęcał do korzystania z nowoczesnych środków smarnych w tym Mobil SHC serii 600 – nowej generacji olejów o optymalnej wydajności dla układów obiegowych i przekładni, które pozwalają wydłużyć czas eksploatacji oleju nawet sześciokrotnie i do 3,6% ograniczyć zużycie energii.

    Na stoisku Cantoni Group można było obejrzeć całą gamę silników elektrycznych oferowanych dla górnictwa węgla kamiennego w zakresie mocy od 0,04 kW do 5000 kW. Grupa Cantoni jest głównym w Polsce producentem asynchronicznych silników elektrycznych oraz narzędzi skrawających do obróbki metali i drewna. W skład Grupy wchodzi dziewięć fabryk o długiej tradycji w produkcji silników elektrycznych, hamulców i narzędzi – sięgającej XIX wieku, oraz spółka Cantoni Motor z ponad 40-letnim doświadczeniem w eksporcie silników.

    Na targach związanych z górnictwem nie mogło zabraknąć produktów i rozwiązań związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem. Przykładem oferta firmy Dräger i urządzenie testowe RZ 7000. Pozwala ono na łatwe i szybkie przetestowanie funkcjonowania i szczelności aparatu Dräger PSS BG 4. Istnieje możliwość przystosowania urządzenia testującego do kontroli masek oddechowych wyposażonych w złącze RP, dzięki zastosowaniu opcjonalnej głowicy testującej. Dostępny jest również osprzęt umożliwiający bezpieczne mocowanie urządzenia RZ 7000 do stołu w warsztacie oraz, by zapewnić gotowość urządzenia do pracy nawet podczas jazdy, zostało ono doposażone w ładowarkę samochodową.

    Można otwarcie powiedzieć, że praktycznie każde stoisko warto było w trakcie targów odwiedzić. Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego to również okazja do spotkań osób związanych z branżą. Dlatego nie mogło nas na nich zabraknąć. Dla prasy specjalistycznej to okazja do spotkania z czytelnikami i wypełnienie obowiązku, jakim jest „trzymanie ręki na pulsie”. Chcemy pisać o tym, co dziś ważne dla przemysłu. Targi pokazały, że choć mówi się o kryzysie w górnictwie węgla kamiennego, to firmy współpracujące z branżą się rozwijają. Miejmy nadzieję, że przezwyciężymy chwilowe problemy, a nowoczesne technologie pozwolą wydobywać i wykorzystywać węgiel tanio i efektywnie. Za dwa lata znów spotkamy się na 31 Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach. Mam nadzieję, że na równie udanych.

    Autor: Bohdan Szafrański, Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych