Lotos rusza z inwestycjami

    Lotos po ogłoszeniu nowej strategii przystępuje do ostro do pracy. Jak czytamy w “Pulsie Biznesu” koncern szuka już partnerów inwestycyjnych.

    Blisko 8 miliardów złotych na poszukiwanie i zwiększenie wydobycia węglowodorów z dna Bałtyku chce zainwestować Grupa Lotos w ramach programu “Efektywność i Rozwój 2013-15”. Nowa strategia zakłada również realizację wspólnie z Grupą Azoty projektu petrochemicznego. Część instalacji w ramach tej inwestycji ma powstać na terenie gdańskiej rafinerii.

    Program ten zakłada też m.in. budowę na obszarze rafinerii węzła odzysku wodoru oraz tzw. instalacji opóźnionego koksowania, dzięki której można będzie całkowicie zaprzestać produkcji nieopłacalnego ciężkiego oleju opałowego. Czytaj więcej: Grupa Lotos zainwestuje 8 mld zł w latach 2013-15

    Jeśli chodzi o te dwa ostatnie projekty – petrochemiczny i instalacji koksowania – ich studium wykonalności ma być gotowe na początku sierpnia. Jak wyjaśnia w “PB” Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu, później odniosą się do niego jeszcze partnerzy – Grupa Azoty i kontrolujące obie spółki Ministerstwo Skarbu Państwa. Szef koncernu ma nadzieję również na aktywność Polskich Inwestycji Rozwojowych w tym względzie.

    Jak zapewnia Olechnowicz w dzienniku, do końca roku powinno u dać się również wybrać partnera technologicznego do projektu i będą mogły ruszać prace projektowe. Do końca przyszłego roku powinna wykrystalizować się kwestia finansowania, w 2015 r. mogłyby wówczas ruszyć prace, a instalacje byłyby gotowe za trzy lata.