Lotos kończy największą operację inżynieryjną

    1200-tonowy reaktor instalacji łagodnego hydrokrakingu (MHC), budowanej w ramach Programu 10+, został posadowiony w miejscu przeznaczenia. Jest to zwieńczenie, rozpoczętej w maju, największej operacji inżynieryjnej w historii Grupy Lotos.

    Operacja podniesienia reaktora odbyła się zgodnie z planem. Po przeprowadzeniu prac przygotowawczych i zabezpieczeniu terenu, rozpoczęło się podnoszenie do pionu reaktora, następnie odczepienie go od ramy, która mocowała go do platformy samojezdnej.

    W kolejnym etapie reaktor został przeniesiony nad fundament, obrócony i precyzyjnie posadowiony nad nim.

    Na początku maja br. do gdańskiej rafinerii przetransportowano trzy z czterech reaktorów o łącznej masie prawie 2700 ton. Są to aparaty instalacji łagodnego hydrokrakingu (MHC) budowanej w ramach Programu 10+.

    Zgodnie z planem, cała operacja zakończy się jeszcze w sierpniu. Po posadowieniu najcięższego reaktora R2, do postawienia pozostał jeszcze jeden. MHC to instalacja, w której produkowane będą komponenty paliw silnikowych, głównie olejów napędowych. Zgodne z planem instalacja zostanie przekazana do uruchomienia w listopadzie 2010 r.