Lotnictwo. Otwarto laboratorium przepływów turbinowych

  Fot. PTWP

  Prawie 230 mln zł (ok. 55 mln euro) kosztowała realizacja wspólnego projektu Avio Aero z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 4 w Warszawie, Wojskową Akademią Techniczną i Politechniką Warszawską. W Zielonce k. Warszawy powstało nowoczesne laboratorium przepływów turbinowych do prac badawczo-rozwojowych w przemyśle lotniczym.

  W celu realizacji tak innowacyjnego projektu została powołana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Laboratorium Badań Napędów Lotniczych Polonia Aero.

  Avio Aero, spółka zależna od GE Aviation, jest inicjatorem konsorcjum zapewniającym część finansowania i know-how. Całkowity koszt inwestycji wynosi 230 mln zł. 160,4 mln zł pochodzi z funduszy unijnych a 28,4 mln zł z budżetu państwa. Inwestycją zajmuje 3,5 ha. Teren został wniesiony aportem do spółki przez WZL nr 4. Natomiast WAT i PW oferują kompetencje naukowe, doświadczenie i wiedzę techniczną z zakresu lotnictwa i inżynierii. Laboratorium aerodynamiki przepływów turbinowych jest projektem, który pozwoli na zwiększenie poziomu technologicznego silników turbinowych. W 2016 roku Polonia Aero przeprowadzi testy w ramach polskiego programu Innolot, weryfikując poziom efektywności turbiny niskiego ciśnienia silnika GE9X, który jest silnikiem nowej generacji i będzie zastosowany w samolocie Boeing 777X.

  – Ten projekt to wielka szansa dla przemysłu lotniczego i wzorcowy przykład współpracy między prywatnymi firmami i uczelniami – powiedział Giacomo Vassia, prezes Polonia Aero podczas uroczystości.

  Laboratorium będzie otwarte dla ośrodków badawczych i prezenterów przemysłowych z całego świata. Każda firma będzie miała dostęp do infrastruktury badawczej i możliwość przeprowadzenia testów swoich turbin i prototypów. A studenci będą mogli zdobywać doświadczenie w jednym z najbardziej innowacyjnych ośrodków badawczo-rozwojowych na świecie.

  Źródło: WNP