Kultura innowacji

Poznanie źródeł innowacji prowadzi do technologicznych przełomów

W koncernie National Instruments od ponad 30 lat sukcesy odnosi kultura innowacji. Gdy tworzyliśmy ją z Jeffem Kodosky i Billem Nowinem, byliśmy młodzi i chyba naiwni. Jednak nieświadomość tego, co nas czeka w przyszłości, była prawdopodobnie korzyścią. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku mieliśmy marzenie: „zrobić dla inżynierów coś takiego, jak arkusz kalkulacyjny dla analityków finansowych”. Graficzny interfejs komputerów Apple, łatwość użycia arkusza kalkulacyjnego i pojawienie się platformy komputerów osobistych PC stało się inspiracją do stworzenia nowego narzędzia komputerowego, które dziś nosi nazwę LabVIEW.

Pracowaliśmy ciężko, aby wprowadzić innowacje w kulturze obowiązującej w National Instruments, by być na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w technologiach wytwarzania. Zachęcaliśmy do tego, podając najprostsze przykłady. Źródła innowacji można znaleźć bardzo łatwo, są nimi rzeczy, ludzie i koncepcje. Ale mimo wszystko wyzwanie polegało na przyswojeniu kultury, która „reaguje” szybko lub, mówiąc w żargonie National Instruments, „uruchamia się gwałtownie” w przypadku powstania nowych idei. Podążaliśmy za tą koncepcją.

  • Rzeczy. To prosty sposób na wyrażenie tego, jak ważne jest ciągłe śledzenie rozwoju techniki. National Instruments ciągle szuka komponentów pochodzących z wysokiej klasy komputerów osobistych, telefonów komórkowych czy urządzeń komunikacyjnych, które mogłyby znaleźć zastosowanie w rynku automatyki i metrologii. Kluczem do budowania wyższych technologii jest wzorowanie się na koncepcjach zastosowanych w przeszłości.

Przykładem może być technologia USB. Obecnie tak popularna na rynku, w początkowym etapie rozwoju uważana była za całkowicie nienadającą się do zastosowań przemysłowych czy aplikacji wytwórczych. Dziś zyskała sobie szerokie grono użytkowników, gdyż jest tania, łatwa w użyciu i osiągnęła przewagę pod względem parametrów. Można powiedzieć, że podobnie działo się w ostatniej dekadzie z Ethernetem. Teraz widzimy, jak technologia USB została w wysokim stopniu zaadaptowana przez monitoring maszynowy oraz przenośne platformy pomiarowe.