Kable i przewody – Wybór prowadników kabli i przewodów

Stosowanie prowadników stanowi praktyczny sposób ochrony różnorodnych kabli elektrycznych oraz przewodów hydraulicznych, pneumatycznych i innych, w poruszających się częściach maszyn, zabezpieczając je przed zbyt wczesnym zużyciem i zniszczeniem na skutek zginania i ścierania. Jednocześnie utrzymywanie kabli i przewodów w należytym porządku poprawia ergonomię sprzętu.

Prowadniki zapobiegają nadmiernemu zginaniu kabli i przewodów, zapewniając im odpowiedni promień zgięcia. Prowadnik delikatnie przekazuje siłę zginającą bądź prostującą na zawarte w nim elementy. I chociaż wydaje się narzędziem banalnie prostym, to dobranie odpowiedniego typu prowadnika dla danego przewodu nie jest wcale sprawą tak łatwą, jak mogłoby się to wydawać. Duży wybór kształtów, materiałów i rozmiarów sprawia, że dla zapewnienia optymalnego połączenia wydajności i trwałości niezwykle istotna staje się ścisła współpraca użytkownika prowadników z ich producentem.

 Rodzaje prowadników

Mimo że prowadniki składają się zazwyczaj z elementów standardowych, to jednak – ze względu na wielość kombinacji – zwykły wybór z katalogu nie jest tutaj najlepszym rozwiązaniem. Warunki oraz fizyczna konfiguracja każdego zastosowania wymaga bowiem specjalistycznej analizy technicznej.

Fot. 1. Wiele kombinacji standardowych elementów prowadników zapewnia im różnorodność zastosowań.

Większość prowadników kabli i przewodów zbudowana jest w postaci połączonych ze sobą równolegle poprzeczek, na których opierają się przewody. Końcówki i zderzaki przegubu umożliwiają obrót członów prowadnika po wcześniej ustalonym łuku. Prowadnik może być wykonany zarówno z członów metalowych, jak i niemetalowych (fot. 1).

Autor: Bart Bohne, Gortrac – Systemy kabli i przewodów, USA