Jakość a cena

    Obecnie rynek łańcuchów w Polsce jest bardzo zróżnicowany pod względem jakościowym. Niestety jest przewaga bezpośrednich importerów łańcuchów z Azji, którzy skupiają się na tanich, ale niskiej jakości produktach. Im bardziej wymagające warunki pracy, tym bardziej zła jakość daje się we znaki. Na szczęście rośnie w Polsce liczba klientów, którzy wiedzą, że za wysoką jakość trzeba zapłacić, ale dzięki temu koszty eksploatacji bardzo się obniżają. Cena łańcucha nie jest nigdy równa kosztom jego eksploatacji.

    Droższe łańcuchy to bardziej wytrzymałe typy stali oraz więcej obróbek mechaniczno-termicznych. Niestety na pierwszy rzut oka nie widać różnic, ale wprawny klient zwróci uwagę na dwie widoczne cechy łańcuchów o wydłużonej żywotności. Przede wszystkim wysokiej klasy łańcuch, oprócz pełnej niezawijanej rolki, ma również wyciskaną na zimno, pełną, niezawijaną tulejkę. Dodatkowo profil blaszek łańcucha wysokiej klasy jest bardziej poszerzony (tanie łańcuchy mają kształt bardziej ósemkowy).

    Podsumowując, wysokiej klasy łańcuchy powinny gwarantować minimum 15 000 godzin pracy ciągłej, a te z najwyższej półki cenowej – minimum 30 000 godzin pracy do osiągnięcia 2% wydłużenia.

    Autor: Jacek Zatoń, Sales Manager – Eastern Europe, Renold