Jakie nowości będą kształtowały rynek rozwiązań IT dla przemysłu?

– Patrząc na systemy wspierające zarządzanie, można zauważyć, że są one coraz mniej „pudełkowe”, a coraz częściej bywają dostosowywane nie tylko do specyfiki danej branży, ale nawet do sposobu działania konkretnej firmy – przekonuje Barbara Skrzecz-Mozdyniewicz, prezes zarządu Macrologic.

– Takie właśnie rozwiązania są najbardziej poszukiwane – przekonuje Barbara Skrzecz-Mozdyniewicz. – Oznacza to również, że po tego typu rozwiązania zaczynają sięgać takie sektory, np. instytuty naukowe, instytucje kultury, branża nasienna, które do tej pory dość ostrożnie, również w związku z ograniczoną ofertą dla nich, korzystały z tego typu rozwiązań.

Prezes Skrzecz-Mozdyniewicz przekonuje, że pomimo dużej promocji nowości technologiczne z ostatnich lat ciągle jeszcze czekają na dotarcie „pod strzechy”. – Oznaczać to może, że wiele polskich firm dopiero będzie podejmować decyzje o wdrożeniu rozwiązań – zauważa. – Dlatego też powinniśmy się spodziewać utrzymania popularności narzędzi informatycznych przybliżających firmy do przekształcenia sposobu ich działania w e-organizację, wspierających w mobilnym dostępie do zasobów przedsiębiorstwa, dających możliwość taniego i efektywnego korzystania z nowoczesnych systemów (chmura), jak również ułatwiających przekształcanie danych i informacji w wiedzę niezbędną do optymalizacji procesów biznesowych (rozwiązania dla controllingu).

W przypadku firm przemysłowych, zdaniem prezes Macrologic, dodatkowym zainteresowaniem najprawdopodobniej będą się cieszyć rozwiązania wspomagające w optymalizacji wykorzystania zasobów i przebiegu procesów produkcji, czyli narzędzia ułatwiające tworzenie planów produkcyjnych oraz systemy analityczne.

– Motorem napędzającym inwestycje w informatykę, a w szczególnie w systemy do zarządzania, są z jednej strony czynniki wewnętrzne wynikające z chęci poprawy efektywności działania, a z drugiej, otoczenie gospodarcze i przede wszystkim związana z nim konieczność dostosowywania się do zmian w przepisach prawnych – wyjaśnia Barbara Skrzecz-Mozdyniewicz. – W odniesieniu do tego trudno wskazać konkretne sektory przemysłu, które mogą wykazywać zwiększoną aktywność inwestowania w IT.

Źródło: WNP

Fot. Wikimedia Commons/University of the Fraser Valley