Jak zaoszczędzić na częściach zamiennych do starszych maszyn?

Wydajna i nieprzerwana praca maszyn przemysłowych stanowi podstawę funkcjonowania zakładów i działalności zarobkowej ich właścicieli. Z czasem jednak poszczególne komponenty ulegają nieubłaganemu zużyciu, co w efekcie może doprowadzić do poważnej awarii i wstrzymania pracy.

W jaki sposób możesz poradzić sobie w takiej sytuacji i czy wymiana podzespołów na nowe zawsze jest konieczna?

Co to jest stara maszyna? Ciekawe pytanie.

Może to być już maszyna np. 5 letnia, do której producent użył podzespołów z końcówki serii. W tej sytuacji producent podzespołu może nie wspierać już sprzedaży tej części przez swoje centra dystrybucyjne, ale proponuje zamiennik. Tutaj rodzi się kolejne pytanie, na które powinien sobie odpowiedzieć każdy inżynier obsługujący maszynę i oszacować ryzyko użycia zamiennika vs zakup oryginału ? U nas w firmie jeżeli mamy możliwość proponujemy klientowi wszystkie możliwe rozwiązania.

Punkt pierwszy: wybieraj dobrego dostawcę części zamiennych

Choć odpowiednie przeprowadzanie konserwacji maszyn jest kluczowe do ich prawidłowego działania, to jednak upływ czasu i ciągła praca sprzętu prędzej czy później doprowadzą do zużycia podzespołów, a tym samym do awarii. Nagłe zatrzymanie pracy maszyn może wywrócić do góry nogami harmonogram pracy, a wstrzymana produkcja doprowadzić do ryzyka przekroczenia terminów umów z kontrahentem oraz konsekwencji w postaci wysokich kar za opóźnienia powstałe pośrednio z Twojej winy. W sytuacji kryzysowej nie masz czasu na wybrzydzanie i szukanie – jesteś zmuszony korzystać z pierwszych lepszych ofert dokupienia brakującej części. Istnieje ryzyko, że w danym momencie nie znajdziesz jej lub po prostu przepłacisz. Nasza firma zajmuje się również sprzedażą podzespołów do maszyn wycofanych z oficjalnego obiegu. Kupując u nas, masz dużą szansę na znalezienie części zamiennych już niedostępnych u autoryzowanych dystrybutorów.

Punkt drugi: regularnie dokonuj przeglądów technicznych

Aby zwiększyć żywotność poszczególnych podzespołów w maszynach przemysłowych, warto postępować zgodnie z zaleceniami producenta, szczególnie jeśli chodzi o czas eksploatacji oraz regularne przeglądy techniczne. Bieżące naprawy i konserwacja sprzętów mogą pozytywnie wpłynąć nie tylko na wydajność maszyn, ale również umożliwić wychwytywanie w porę zużycia konkretnych elementów i – w razie potrzeby – zamówienie części zamiennych.

Punkt trzeci: magazynuj części zamienne

Choć magazynowanie części wydaje się zamrożeniem środków, może ustrzec Cię przed znacznie większymi stratami wynikającymi z wstrzymania pracy. Biorąc pod uwagę historię napraw i przeglądów technicznych, możesz skonsultować się z firmą, żeby dowiedzieć się, które części powinieneś nabyć wcześniej i przechowywać jako zapasowe.

Jeżeli nie chcesz inwestować pieniędzy w części zamienne od razu, możesz współpracować z firmą taką jak nasza i na bieżąco, w razie potrzeb, dokupować odpowiednie komponenty do swoich maszyn.

Tym zakładom, które mają zlecenia ciągłej produkcji (tzw. kontrakty wieloletnie) i wykorzystują do tego wysłużone, lecz ciągle sprawne maszyny, nie zawsze opłaca się inwestować w nowy park maszynowy. Dlatego zmuszone są do napraw tych maszyn we własnym zakresie, nie mając już wsparcia od producenta oraz dystrybutora w zakresie części zamiennych. Nasza firma, wciąż posiadając te części, nierzadko w stanie nienaruszonym z gwarancją, może wesprzeć Cię w podbramkowej sytuacji, nie tylko brakującymi komponentami (zarówno nowymi, jak i używanymi-regenerowanymi), ale również naprawami części przy nieodpłatnej diagnozie oraz doradztwem technicznym w kwestii ewentualnego doboru zamiennika. Oprócz tego, jako nieliczni, monitorujemy rynek w związku z zapotrzebowaniem na rzadkie części zamienne i wystawiamy rekomendacje zakupu (np. zalecany zakup do 6 miesięcy ze względu na malejącą liczba stanów magazynowych u poddostawców).

Punkt czwarty: regularnie naprawiaj zdjęte z maszyny uszkodzone części zamienne

Chcąc pozostać zawsze w gotowości z zapasem części zamiennych, niekonieczne zakupionym, powinieneś podejmować próby napraw każdej zdjętej z maszyny części zamiennej, szczególnie elektroniki przemysłowej. Takie części jak falowniki, przekształtniki, zasilacze, sterowniki, karty we/wy są możliwe do regeneracji. Regeneracja może polegać na diagnozie i wymianie uszkodzonych podzespołów elektroniki jak również przewidywanie uszkodzeń i wymiana tych, które mogą się uszkodzić w przyszłości. Całość powinna zostać fachowo zabezpieczona przed wilgocią i otrzymać gwarancję, tak jak to realizowane jest u nas w firmie.

Dlaczego zakupy czy naprawy u nas są najtańszym rozwiązaniem?

Dla porównania różnic w cenach poszczególnych komponentów i ukazania Twoich możliwych oszczędności w tym zakresie, porównaliśmy wybrane części zamienne do maszyn przemysłowych.

Podsumowując, kupując u nas części zamienne renomowanych marek (m.in. Siemens, Omron, Allen Bradley, Yaskawa, Mitsubishi oraz wielu innych producentów) dostępnych na rynku europejskim, sporo zaoszczędzisz.

Jak widać na powyższym przykładzie, może to być jednorazowo nawet  12950 EUR oszczędności !

Liczby mogą wyglądać również inaczej w sytuacji napraw, których koszt to około 50% nowej części zamiennej.

www.Automatsu.com

Dla klientów UR do końca roku rabat w wysokości 20% na trudno-dostępne części zamienne oraz usługę ich regeneracji.