Izolacje i efektywność energetyczna w przemyśle – trendy 2015 w EXPO Kraków

  Polacy marnują rocznie aż dziewięć milionów ton żywności. To sporo, ale nic w porównaniu z tym, ile energii tracimy przez brak odpowiednich izolacji w przemyśle. Tymczasem ich wdrożenie – jak wylicza Amerykańskie Stowarzyszenie NIA (National Insulation Association), bazując na badaniach przeprowadzonych w ponad 700 zakładach – skutkowałoby oszczędnością energii równą 3,5 miliarda euro rocznie! Ale izolacje to nie jedyne rozwiązanie. Zagadnieniom służącym poprawie efektywności energetycznej w przemyśle będą poświęcone 2. Międzynarodowe Targi Izolacji Przemysłowych 4INSULATION oraz Targi Efektywności Energetycznej  w Przemyśle EFE, które odbędą się w Krakowie w dniach 25-26 listopada.

  Udany debiut

  Najnowsze światowe trendy związane z izolacjami przemysłowymi, wymiana kontaktów i doświadczeń, wielkie święto branży. Targi 4INSULATION doskonale zadebiutowały jesienią ubiegłego roku i zostały dobrze przyjęte przez czołowe firmy branży izolacyjnej w Polsce oraz wystawców z zagranicy.

  – To były nasze pierwsze Targi w Polsce. Dotychczas bywaliśmy w Niemczech i Francji. Dla nas to był bardzo udany pobyt. Pierwszego dnia mieliśmy wielu klientów, których zapraszaliśmy do naszego show truck`a. Polski rynek izolacji jest duży i bez wątpienia potrzebował takiego miejsca spotkań jak Targi 4INSULATION – mówił podczas 1. edycji Targów Silvio Lukjantschuk z firmy MABI SA.

  Krakowskie Targi 4INSULATION to propozycja dla profesjonalistów z branży izolacji, firm przemysłu energetycznego, chemicznego i petrochemicznego, dystrybutorów, konstruktorów, monterów, konserwatorów instalacji oraz osób kształcących się w zawodzie. Tych ostatnich może zainteresować wydarzenie towarzyszące Targom, czyli  6. Mistrzostwa Polski Monterów Izolacji Przemysłowych.

  Kto mistrzem Polski?

  Nasi monterzy należą do ścisłej światowej czołówki i pracują przy największych inwestycjach, gdzie wykonuje się izolacje. O wysokich umiejętnościach może świadczyć fakt, że aktualnym Mistrzem Europy jest Łukasz Woroń. Ostatnie Mistrzostwa Europy Monterów Izolacji Przemysłowych (FESI Apprentice Championship) odbyły się właśnie podczas premierowej edycji Targów 4INSULATION. W tym roku również nie zabraknie emocji związanych z rywalizacją najbardziej utalentowanych zawodników. W hali EXPO Kraków odbędą się bowiem Mistrzostwa Polski, będące jednocześnie eliminacjami do 12. edycji Mistrzostw Europy.

  Efektywne rozwiązania na szerszą skalę

  Skuteczne izolowanie obiektów i instalacji przemysłowych to dopiero początek. Warto poznać inne metody gwarantujące oszczędność energii. Kogeneracja, systemy monitorowania i dystrybucji energii, energooszczędne metody produkcji, audyt energetyczny, termowizja, unikanie strat i odzysk energii to w skrócie tematyka Targów Efektywności Energetycznej w Przemyśle  EFE, które będą towarzyszyć 4INSULATION. Dzięki temu połączeniu Kraków stanie się miejscem spotkań profesjonalistów – przedstawicieli firm produkcyjnych, specjalistów ds. energetycznych i diagnostyki urządzeń, kierowników utrzymania ruchu, inżynierów elektryków i energetyków, przedstawicieli branży HVAC, projektantów – którzy w swoich przedsiębiorstwach  dbają nie tylko o oszczędności, ale również o środowisko.

  Zyskać – nie tracić

  Jednym z istotnych tematów poruszanych w trakcie jesiennych wydarzeń targowych jest kwestia podnoszenia efektywności energetycznej dzięki izolacjom przemysłowym. 2. edycja Konferencji Techniczno-Naukowej HEAT not LOST jest organizowana we współpracy ze środowiskiem naukowym pod opieką merytoryczną Politechniki Opolskiej. Program spotkania powinien zainteresować przede wszystkim wykonawców izolacji przemysłowych, przedstawicieli przemysłu energetycznego i chemicznego, biura projektowe, audytorów energetycznych oraz dostawców technologii do wykonawstwa izolacji termicznych. Tematyka konferencji doskonale wpisuje się w program Unii Europejskiej „Europa 2020” dążący m.in. do ograniczenia emisji CO2 i zużycia paliw.

  Więcej informacji na www.4insulation.eu oraz www.efe.krakow.pl

  Fot. Targi w Krakowie