Igus – Wytrzymałe i bezobsługowe łożyska talerzowe

  Polimerowe łożyska talerzowe firmy igus GmbH z Kolonii, to nie wymagające smarowania, bezobsługowe, gotowe do zamontowania rozwiązania, które zastępują łożyska kulkowe w stołach obrotowych lub połączeniach obrotowych. Te wytrzymałe, a jednak lekkie łożyska talerzowe „iglidur PRT“ są odporne na korozję. Elementy ślizgowe wykonano ze zoptymalizowanego pod względem trybologicznym specjalnego tworzywa „iglidur J“.

  Łożyska talerzowe firmy igus pracują bez użycia smarów i są bezobsługowe. Wszystkie komponenty osłony łożyska wykonano z aluminium (istnieją również wersje ze stali szlachetnej V4A), powierzchnie przeciwbieżne elementów ślizgowych „iglidur“ są wykończone w drodze anodowania twardego. Wszystkie śruby złączne wykonano ze stali nierdzewnej.

  Łożyska talerzowe charakteryzują się dużą sztywnością, są łatwe w montażu, bardzo odporne na zużycie, a bezobsługowe elementy ślizgowe są wymienne. Mogą być dostarczone w ciągu 24 godzin w siedmiu wielkościach, jako wersja standardowa (wersja 01) bądź też jako ważąca jedynie 200 g i niezwykle korzystna cenowo wersja 02 (w tym przypadku pierścienie zewnętrzne wykonano z tworzywa „iglidur J4“ i ślizgają się one bez smarowania bezpośrednio po pierścieniu wewnętrznym). Firma oferuje również akcesoria do łożysk, takie jak zacisk ręczny i pierścienie dystansowe. Ponadto dostępne są również gotowe rozwiązania specjalne, takie jak łożyska ślizgowe do stołów obrotowych zgodne z FDA (elementy ślizgowe wykonano z „iglidur A180“) oraz bardzo odporne na chemikalia stoły obrotowe, które można stosować w temperaturze do 180 °C (elementy ślizgowe wykonano z „iglidur H1“).

  Spektrum zastosowania niewymagających smarowania polimerowych łożysk talerzowych jest bardzo zróżnicowane. Rozciąga się ono od zastosowań czystych, np. w technice medycznej lub pomiarowej, aż po zastosowania w warunkach otoczenia charakteryzujących się bardzo dużym stopniem zanieczyszczenia, na przykład w odlewniach. W wielu przypadkach są to zastosowania obrotowe (obroty do przodu, do tyłu, praca przerywana) na stanowiskach montażowych lub w urządzeniach do transportu wewnętrznego, na przykład stoły taktujące i wyrobiska przygotowawcze. Oferowany jest także model 01 w wersji z nakładanym kołem zębatym.

  Podczas gdy wymiary najmniejszych łożysk talerzowych „iglidur“ rozpoczynają się już od średnicy wewnętrznej 20 mm, dostępne są też duże średnice 200 mm oraz – jako nowość – również 300 mm. Ten największy wymiar „PRT-01-300“, przeznaczony do większych obciążeń i momentów, potrafi wytrzymać statyczne obciążenie osiowe rzędu 15 ton. Bezobsługowe zastosowania spotyka się w szczególności w budowie ciężkich maszyn i heliotechnice.

  www.igus.pl