GSG Towers zbuduje 35 wież wiatrowych dla duńskiej firmy

    Gdańska spółka GSG Towers zbuduje 35 wież wiatrowych dla duńskiej firmy Vestas Wind A/S. Turbiny, które zostaną wyprodukowane na terenach Stoczni Gdańsk, będą eksploatowane na największej farmie wiatrowej na Ukrainie.

    Jak poinformowała we wtorek w komunikacie rzeczniczka prasowa Stoczni Gdańsk SA Aldona Dybuk, podpisany na początku kwietnia kontrakt „jest początkiem długoterminowej umowy o współpracy podpisanej pomiędzy Vestas a GSG Towers”.

    Cytowany w komunikacie wiceprezes GSG Towers Thomas Gaardbo tłumaczył, że podstawą podpisania kontraktu było „wstępne oszacowanie zdolności gdańskiej spółki, przeprowadzone przez Vestas”. „To jest dopiero początek naszej współpracy; istnieją daleko zaawansowane plany rozwoju, które mają być realizowane wspólnie ze specjalistami z firmy Vestas (…), co umożliwi nam podjęcie dalszych kroków na rzecz rozwoju GSG Towers jako wiodącego producenta konstrukcji wieżowych dla branży energetyki wiatrowej w Europie” – dodał.

    Kontrakt pomiędzy GSG Towers a duńskim producentem turbin wiatrowych zakłada produkcję 35 w pełni wyposażonych wież wiatrowych, o długości 94 m i szerokości 4,3 m w podstawie. Każda z nich ważyć będzie ok. 200 ton. Gotowe konstrukcje bezpośrednio ze stoczniowego nabrzeża mają być przetransportowane drogą morską do portu na Ukrainie.

    Spółka poinformowała, że realizacja kontraktu rozpocznie się w przyszłym miesiącu, na nowej linii technologicznej do budowy wież w hali K1 Stoczni Gdańsk.

    Wieże wyprodukowane na terenie Stoczni Gdańsk będą częścią farmy wiatrowej o mocy 105 MW, gdzie każda z wież osiągnie moc 3 MW. Farma zostanie zbudowana na Ukrainie w regionie Zaporozhye, na południowo-wschodnim wybrzeżu Dniepru.

    Utworzona w 2009 r. spółka GSG Towers zajmuje się produkcją i sprzedażą wież wiatrowych na terenie Stoczni Gdańsk. Razem ze Stocznią należy do jednej grupy kapitałowej – Gdańsk Shipyard Group. Dotychczas GSG Towers realizowała zamówienia dla czołowych producentów turbin wiatrowych, m.in. Nordex i Siemens.

    Zgodnie z planem restrukturyzacji zaakceptowanym przez Komisję Europejską w 2009 roku, działalność Stoczni Gdańsk SA ma być oparta na trzech rodzajach produkcji: stoczniowej, budowie dużych konstrukcji stalowych oraz wież dla elektrowni wiatrowych.

    Zakład należy do dwóch akcjonariuszy: spółki Gdańsk Shipyard Group (75 proc.) i Agencji Rozwoju Przemysłu SA (25 proc.). Gdańsk Shipyard Group jest spółką kontrolowaną przez większościowego ukraińskiego udziałowca ISD Polska, który kupił udziały w stoczni pod koniec 2007 roku.