GE Hitachi Nuclear Energy przekazuje oprogramowanie energetyczne

    Konsorcjum GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) rozpoczęło nową inicjatywę w obszarze szkolenia kadry pracowniczej oraz podpisało drugą umowę przedwstępną dotyczącą rozwoju polskiego projektu jądrowego. Ma to związek ze zwiększeniem praktycznego wsparcia GEH dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

    W związku z planami budowy w Polsce czterech reaktorów w dwóch różnych lokalizacjach, firma GEH zdecydowała się przekazać pięć dodatkowych licencji na oprogramowanie GateCycle Politechnice Warszawskiej. Aplikacja GateCycle pomoże wykształcić nową generację wysoko wykwalifikowanych inżynierów, przygotowanych do obsługi planowanych elektrowni jądrowych. W marcu 2010 r. Politechnika Warszawska otrzymała również 5 licencji na oprogramowanie GateCycle od GE Energy.

    Wersja programu przekazana przez GE Hitachi służy do modelowania bilansu cieplnego w turbinach parowych instalowanych w elektrowniach jądrowych. Jest to cenne narzędzie dla studentów, pozwalające na skuteczną naukę modelowania elektrowni oraz identyfikowania problemów w systemach energetycznych.

    Podczas gdy coraz więcej krajów ubiega się o pozyskanie wykwalifikowanej kadry inżynierów i specjalistów ds. energetyki jądrowej, inicjatywa przekazania aplikacji GateCycle wesprze polskie uczelnie w wykształceniu krajowej kadry specjalistów w perspektywie długoterminowej.

    Z prawdziwą przyjemnością przekazujemy nasze oprogramowanie GateCycle Politechnice Warszawskiej. Dzięki tej aplikacji studenci otrzymają możliwość zdobywania wiedzy, którą wykorzystają w pracy przy nowych elektrowniach, co przyczyni się do zwiększenia korzyści gospodarczych płynących z rozwoju sektora energetyki jądrowej – stwierdził Danny Roderick, wiceprezes ds. nowych projektów jądrowych GE Hitachi.

    Jednocześnie GEH ogłosiła również podpisanie umowy o współpracy z globalnym dostawcą usług inżynieryjnych, spółką SNC-Lavalin Polska. Firmy będą rozwijały współpracę w obszarze energii jądrowej.  Jest to już druga umowa o współpracy podpisana przez GEH w związku z projektem jądrowym w Polsce.  W marcu 2010  spółki GEH oraz PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE) podpisały memorandum dotyczące współpracy w zakresie polskich planów budowy komercyjnych elektrowni jądrowych nowej generacji. PGE odgrywa wiodącą rolę w realizacji polskiej inicjatywy dotyczącej budowy dwóch elektrowni nuklearnych.

    W ramach podpisanej umowy, spółki GEH oraz SNC-Lavalin Polska kontynuują rozmowy na temat wsparcia dla PGE w zakresie oceny potencjału budowy reaktorów w oparciu o jeden z dwóch modeli oferowanych przez GEH: ABWR, o mocy 1350 MW lub ESBWR, o mocy 1520 MW. Model ESBWR jest najnowszym projektem GEH, opartym na najbardziej zaawansowanych w skali globalnej systemach bezpieczeństwa pasywnego.