Fińska Alteams Group uruchomiła fabrykę w Lęborku

  Firma Alteams Group z Finlandii uruchomiła w Lęborku (Pomorskie) fabrykę aluminiowych komponentów dla branży telekomunikacyjnej. Do 2016 roku w zakładzie pracę ma znaleźć w sumie 300 osób – zapowiadają władze firmy.

  Fińska inwestycja w Lęborku szacowana jest na 15 mln euro. Według władz województwa pomorskiego to największe zagraniczne przedsięwzięcie w regionie w ostatnich latach.

  Prezes Alteams Group Asko Nevala powiedział we wtorek, że Lębork został wybrany ze względów logistycznych. Chodziło o dostawy produktów dla najpoważniejszych kontrahentów w promieniu 300-500 km od nowego zakładu.

  Lęborska fabryka Alteams Group zatrudnia obecnie 87 osób. Władze firmy zakładają, że do 2016 roku zakład osiągnie sprzedaż na poziomie 30 mln euro. Wykorzystywana teraz powierzchnia produkcyjna w Lęborku wynosi 5,3 tys. m kw., a docelowa będzie niemal dwa razy większa.

  Burmistrz Lęborka Witold Namyślak powiedział PAP, że otwarcie zakładu Alteams Group powinno pozytywnie wpłynąć na miejscowy rynek pracy.

  – Udało się nam się w rozmowach z inwestorem wykorzystać takie atuty jak bliskość Trójmiasta, portu w Gdyni, lotniska – powiedział Namyślak. Lęborski samorząd zwolnił na 5 lat fińską firmę z podatku od nieruchomości.

  Ambasador Finlandii Jari Vilen przypomniał podczas otwarcia fabryki Alteams Group, że fińskie inwestycje w Polsce osiągnęły poziom 2 mld euro. Ponad 200 działający w Polsce fińskich firm zatrudnia w sumie 30 tys. osób.

  Alteams Group jest częścią firmy Kuusakoski Group. Grupa ma sześć zakładów: w Chinach, w Indiach, Finlandii i Polsce, ale 80 proc. produkcji przypada na Chiny. Firma zatrudnia łącznie 1600 osób, a jej roczne obroty wynoszą 100 mln euro.

  Odbiorcami komponentów produkowanych przez Alteams Group są m.in.: Motorola, Siemens, Ericsson, Nokia Siemens Networks, Scania, Nec i ABB.