Fabryka w Tychach wyprodukowała 2 mln Fiatów Panda

  Fiat Auto Poland od początku swojej działalności w Polsce, tj. od października 1992 r. do końca czerwca b.r. wyprodukował 6,2 mln samochodów. W roku bieżącym obchodzimy 90. urodziny obecności Fiata w Polsce. Ukoronowaniem tego jubileuszu jest kolejny kamień milowy w historii tyskiego zakładu – 4 lipca 2011 r. z linii produkcyjnych tyskiej fabryki zjechał Fiat Panda numer 2 000 000. Jubileuszowy egzemplarz to czerwona Panda z silnikiem 1,3 MultiJet.

  Z dwóch milionów wyprodukowanych do tej pory Fiatów Panda na rynek polski trafiło 115 465 sztuk, natomiast 1 884 535 egz. (94,2%) wyeksportowano na rynki 76 państw, w tym do wszystkich państw europejskich (najwięcej do Włoch – 1 204 734 szt., Niemiec – 164 600, Francji – 125 339, a także m.in. do Japonii – 3 805, RPA – 3 632, Rosji – 3 016, Meksyku – 1 974 szt.

  Obecnie Panda produkowana jest w czterech wersjach silnikowych: trzema benzynowymi 1.1 (54 KM), 1.2 (69 KM), 1.4 (77 KM) oraz z ekologicznym dieslem 1.3 MultiJet (75 KM). W ofercie występuje także wersja Panda Natural Power na gaz ziemny oraz wersja LPG.

  Panda może być wyposażona w manualną skrzynię zmiany biegów lub automatyczną typu Dualogic (MTA). Jest także jedynym modelem w segmencie A, który może mieć napęd 4×4. W minionych 8 latach były też serie specjalne Pandy: 100 HP, Alessi, Monster, Mamy oraz aktualnej w ofercie My Life.

  Rozpoczęcie seryjnej produkcji Pandy w fabryce Fiat Auto Poland Tychach nastąpiło w maju 2003 r. W rankingach sprzedaży, zarówno w Polsce, jak i krajach europejskich, model szybko wysunął się na prowadzenie w swoim segmencie i pozostaje liderem do dzisiaj.

  – Fiat Panda sam w sobie jest fenomenem, wskazuje rzecznik Fiata w Polsce, Bogusław Cieślar. – Mijają kolejne lata, a na ten model utrzymuje się wciąż wysokie zapotrzebowanie, co świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu i zaufaniu odbiorców. Można użyć stwierdzenia, że jest to wizytówka polskiej motoryzacji, doskonały produkt Made in Poland, a sukcesy handlowe odnoszone przez Fiata Pandę, potwierdzone zostały licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Zdecydowanie należy podkreślić prestiżowy tytuł europejskiego “Car of The Year 2004”.

  Zakład Fiat Auto Poland w Tychach zalicza się do światowej elity w przemyśle samochodowym, co zostało potwierdzone międzynarodowym audytem Word Class Manufacturing (stosowanie najlepszych i najskuteczniejszych metod zarządzania procesem produkcyjnym) oraz przyznaniem certyfikatu “SILVER LEVEL”. W opublikowanych rankingach niezawodności wg niemieckiego ADAC, Fiat Panda zajmuje jedno z czołowych miejsc w kategorii samochodów klasy “mini”.

  W Tychach oprócz Pandy, produkowany jest Fiat 500, Lancia Ypsilon oraz model Ka na zlecenie Forda.