Expom kupuje maszyny za 2,5 mln zł

    Expom S.A. zakupiła dwie maszyny, które pozwolą firmie na obróbkę skrawaniem produkowanych konstrukcji wykonywanej do tej pory poprzez kooperantów. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 2,5 mln zł. Wytaczarka Wotan Rapid 5 R/36 i tokarka karuzelowa FRORIEP 16 KZ 300 zostaną zainstalowane w halach produkcyjnych Expom S.A. na początku lipca. To kolejna inwestycja przeprowadzona przez Spółkę, od początku roku na zakupy i modernizację Expom S.A. wydała już pond 700 tys. EUR.

    „Ponieważ pracujemy na zlecenie światowych koncernów  i około 99% produkcji kierujemy na eksport, szczególnie dbamy o to, by nasze wyroby spełniały najwyższe standardy. Dzięki temu jesteśmy konkurencyjni i pozyskujemy coraz bardziej złożone i skomplikowane zamówienia.” – komentuje Rafał Domżalski, członek zarządu i dyrektor naczelny Expom S.A.

    Wytaczarka Wotan Rapid 5 jest wyposażona w sterowanie CNC Heidenhain 530, jedno z najlepszych na rynku. Jej możliwości obróbcze wynoszą 4000 mm w osi x, 3000 mm w osi y i 2180 mm w osi z+w. Dokładność pracy to 0,03 mm na metr. Maksymalna waga obrabianego detalu dochodzi do 60 ton. Sama maszyna waży ponad 90 ton, a aby ją zamontować w Expom S.A. trzeba obniżyć poziom hali o 1,5 m i zdemontować dach, aby ją do niej wstawić. Ilość betonu użyta do osadzenia maszyny to około 150 m3 , czyli wystarczająca na budowę kilku domów jednorodzinnych.

    Tokarka karuzelowa FRORIEP dysponuje średnicą obróbczą wynoszącą maksymalnie 3300 mm i wysokością 2400 mm, a obrabiany element może ważyć nawet do 25 ton. Dokładność pracy wynosi 0,03 mm na metr. Sama maszyna waży 60 ton.

    „Zakup tych urządzeń otwiera przed nami nowe możliwości w perspektywicznych branżach, jak np. branża energetyczna – dzięki nim będziemy w stanie wykonywać stalowe konstrukcje spawane i obrabiać je we własnym zakresie.” – tłumaczy Domżalski, – „Z jednej strony uniezależnimy się od drogich i odległych firm podwykonawczych, a z drugiej pozyskamy nowych klientów, których przyciągniemy jakością i kompleksowością obsługi.” – dodaje Domżalski.