Etykieciarki i systemy drukująco-etykietujące – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Głównym zadaniem etykieciarek i systemów drukująco-etykietujących jest aplikacja etykiet na miejsce docelowe. Postęp technologiczny stawia przed nowoczesnymi przedsiębiorstwami wysokie wymagania – informacje muszą być czytelne, zaś sam system ma działać prosto, szybko i bezawaryjnie. Na co trzeba więc zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia?

Etykieciarki i systemy drukująco-etykietujące – czym się różnią?

Etykieciarki oraz systemy drukująco-etykietujące to terminy często używane zamiennie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że oba urządzenia różnią się zastosowaniem i sposobem działania.

Etykieciarka służy do naklejania gotowych etykiet, najczęściej wydrukowanych w drukarni i konfekcjonowanych na rolach. Znajduje szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie identyczna informacja musi zostać powielona na wielu produktach, na przykład w branży spożywczej, elektronicznej, farmaceutycznej, budowlanej czy kosmetycznej. Etykieta produktu, etykieta promocyjna, etykieta-plomba – to podstawowe przykłady wykorzystania etykieciarek.

System drukująco-etykietujący różni się od poprzednika tym, że oprócz głowicy etykietującej wyposażony jest również w moduł drukujący – zatem przed naklejeniem etykiety drukuje na niej dane zmienne pochodzące z zewnątrz, na przykład z karty pamięci, systemu magazynowego bądź systemu ERP wykorzystywanego w przedsiębiorstwie. Drukowane informacje są najczęściej mocno zróżnicowane. Gdzie stosuje się takie systemy? Przede wszystkim na etapie pakowania w opakowania zbiorcze i palety, praktycznie w każdej branży i przedsiębiorstwie, którego skala produkcji eliminuje drukowanie etykiet w trybie offline.

Jak dobrać etykieciarkę lub system drukująco-etykietujący? Podstawowym kryterium wyboru urządzenia etykietującego jest prędkość jego działania. Firmy, które wdrażają to rozwiązanie, stawiają na automatyzację procesów, której celem jest znaczne zwiększenie wydajności. W przypadku systemu drukująco-etykietującego trzeba wziąć pod uwagę nie tylko tempo etykietowania, ale również prędkość drukowania.

Kolejnym aspektem jest precyzyjność urządzenia gwarantująca powtarzalność procesu. Zarówno w przypadku etykieciarek, jak i systemów drukująco-etykietujących, użytkownik oczekuje, że etykieta znajdzie się w ściśle określonym miejscu. Ma to szczególne znaczenie przy produktach małych, takich jak pomadki czy lakiery do paznokci, gdzie przesunięcie etykiety nawet o 1-2 mm może zaburzyć estetykę produktu i czytelność kodu lub informacji. Aby zwiększyć precyzję działania, warto wybierać aplikatory wyposażone w funkcję docisku. Daje to pewność, że etykieta zostanie trwale przyklejona we właściwym miejscu.

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym kryterium, jest etykietowany produkt. Ten sam system może doskonale sprawdzać się w przypadku płaskiego i gładkiego podłoża, ale niekoniecznie będzie tak samo precyzyjny przy powierzchni zaokrąglonej lub o nierównych kształtach. Każdy taki przypadek wymaga odpowiednio dopasowanej stopy etykietującej z właściwym dociskiem. Podczas wyboru urządzenia warto również zwrócić uwagę na jego możliwości systemowe, takie jak modyfikacja parametrów, na przykład czas drukowania danych lub tempo nakładania kolejnych etykiet. Pozwoli to dopasować pracę aplikatora do specyfiki danego procesu. Niezmiernie ważne są też możliwości komunikacyjne, aby bezproblemowo łączyć się z innymi systemami przedsiębiorstwa bądź nadrzędnymi urządzeniami sterującymi.

Jaką etykieciarkę lub system drukująco-etykietujący wybrać? Polecane rozwiązania

Gdy już wiemy, jakich parametrów powinniśmy oczekiwać od urządzenia, możemy przystąpić do wyboru najlepszego modelu. Przy doborze etykieciarki lub systemu drukująco-etykietującego należy jednak pamiętać przede wszystkim o tym, aby dobrać sprzęt do potrzeb i skali działania konkretnego przedsiębiorstwa. Jakie urządzenie warto więc wybrać? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań.

Wśród powszechnie stosowanych etykieciarek w wielu gałęziach przemysłu wymienia się urządzenia niemieckiego producenta Novexx Solutions serii ALS. Doskonale radzą sobie z nanoszeniem etykiet, znacznie zwiększając wydajność pracy linii produkcyjnej. Umożliwiają naklejanie etykiet z góry, boku i przodu opakowania. Skutecznie wspomagają optymalizację procesu. Na przykład model Novexx Solutions ALS 306/309 obsługuje bardzo duże role z etykietami o średnicy do 400 mm oraz zawiera miejsce na dwie rolki z etykietami, co znacząco skraca czas wymiany materiałów eksploatacyjnych. Urządzenie jest przystosowane do pracy w trybie 24/7, zostało również wyposażone w porty umożliwiające podłączenie w sieć.

Kolejna propozycja to nowoczesna etykieciarka IXOR niemieckiej firmy CAB GmbH, wyposażona w najmniejsze głowice etykietujące z serwonapędem w swojej klasie. Urządzenie jest proste w obsłudze – co więcej, można je obsługiwać zdalnie za pomocą smartfona, tabletu lub innego urządzenia mobilnego. Wśród zalet etykieciarki IXOR wymienia się też możliwość połączenia jej z innymi urządzeniami w trybie online oraz tworzenia kopii zapasowych projektów, co pozwala bez przeszkód zmieniać linie produkcyjne. Urządzenie jest także wyposażone w dodatkowe udogodnienia, na przykład wyświetlacz LCD.

W przypadku systemów drukująco-etykietujących warto zdecydować się na urządzenie Markem-Imaje 2200. Wszechstronność sprzętu gwarantują wymienne moduły aplikujące, dzięki którym sposób nakładania etykiety zostaje dostosowany do wymogów danej linii pakującej. Producent zapewnił również łatwy dostęp do materiałów eksploatacyjnych, co umożliwia skrócenie czasu ich wymiany do 40 sekund i zwiększenie wydajności aż o 25%.


Coleman