Etapy projektowania instalacji oczyszczania powietrza

    Bartosz Wolff, prezes GRUPY WOLFF

    Podstawą sukcesu projektowania i budowy instalacji odpylających w zakładach przemysłowych jest dobra komunikacja między inwestorem a wykonawcą. Fundamentem do ustalenia założeń projektowych jest rozpoznanie źródeł powstawania zapylenia – na tym etapie wystarczające są zazwyczaj informacje uzyskane od inwestora, jednak dopiero przeprowadzenie wizji lokalnej umożliwia dokładne poznanie zakładu i wskazuje na szczegóły, które mogą odgrywać zasadniczą rolę w dalszej części projektu. Warto dodać, że często właściciele czy użytkownicy instalacji nie zdają sobie sprawy z tego, że pyły produktów powszechnie stosowanych w przemyśle, takich jak metale, drewno, cukier, mąka bądź biomasa, są wybuchowe.

    Istotnym elementem, który pozwoli na kontynuowanie działań projektowych, są kompletne dokumentacje instalacji przemysłowych uzyskane od inwestora lub zaktualizowane, po wykonanej wcześniej inwentaryzacji.

    W celu właściwego zaprojektowania skutecznej instalacji oczyszczania powietrza ważna jest również znajomość urządzeń lub instalacji (ich liczba, rodzaj oraz struktura pracy), które mają podlegać odpylaniu, oraz stopień zapylenia powietrza. Kluczowe jest również poznanie parametrów wydzielanych pyłów, tj. temperatury, właściwości wybuchowych, wycierających i korozyjnych (również po zmieszaniu pyłów z wodą), kształtu i uziarnienia cząstek, a w przypadku gazów i/lub par – poza temperaturą i właściwościami korozyjnymi, wybuchowości oraz wilgotności gazów. Jeżeli zaś chodzi o ustalenie gabarytów jednostki odpylającej i wentylatora, a także łatwego odbioru produktu spod urządzenia lub jego późniejszego transportu, zależą one od lokalizacji projektowanej instalacji odpylania (należy pamiętać o konieczności łatwego dostępu do zasilania elektrycznego i sprężonego powietrza).

    Kiedy mamy te wszystkie dane, w końcowym etapie projektowania przystępujemy do szacowania ilości pyłu, który ma być odbierany w filtrze. Mając na uwadze wartość odbieranego produktu, uwzględniamy także jego późniejsze zagospodarowanie (zawracanie pyłu do procesu przez zastosowanie transportu pneumatycznego, pakowanie do big-bagów lub brykietowanie).

    GRUPA WOLFF