Energetab po raz 26 [VIDEO]

    Tradycyjnie w Bielsku-Białej już po raz 26 odbyły się „mocno elektryzujące” targi – Energetab 2013. Od drobnej galanterii elektrycznej aż po słupy energetyczne i wielkie samochody – podnośniki. Oferta była kompletna i nawet nieco wykraczała poza tradycyjne rozumienie słowa „energetyka”.

    Jak twierdzą organizatorzy, w tym roku na targi zjechało wyjątkowo dużo wystawców – było ich 740 z 18 krajów Europy i Azji. Co ważne, byli także producenci z Polski. Piszę to nie bez przyczyny – większość wystawców to dystrybutorzy produktów sprowadzanych z zagranicy, część firm „polskich” to były przedstawicielstwa firm zagranicznych i tylko pewną część stanowili polscy producenci sprzętu bądź dostawcy usług. Swoją drogą ciekawie wyglądałoby zestawienie, jaką część wystawców stanowiły firmy, których właścicielami są Polacy, a produkcja odbywa się w Polsce…

    Największe w tej branży w Europie Środkowej targi zgromadziły wystawców, którzy pokazali najnowsze maszyny, urządzenia, technologie oraz usługi służące do zwiększania niezawodności przesyłania energii elektrycznej oraz podniesienia efektywności jej wytwarzania i użytkowania. Z tymi rozwiązaniami w tym roku zapoznało się ok. 21 tys. zwiedzających z kraju i zagranicy. Ciekawe, że najczęściej słyszanym językiem obcym był rosyjski. Z pewnością byli także goście z Bułgarii.

    Gama prezentowanych urządzeń i aparatów była bardzo szeroka: stacje transformatorowe, rozdzielnice, wyłączniki, przekładniki, agregaty prądotwórcze i napędy, odnawialne źródła energii, maszty oświetleniowe i oprawy, aparaty i systemy pomiarowe, systemy automatyki oraz przesyłania i obróbki informacji, kable i przewody, urządzenia UPS, pojazdy specjalistyczne dla energetyki oraz wiele innych wyrobów oraz usług.

    Z 54 innowacyjnych produktów, zgłoszonych do konkursu targowego na wyróżniający się produkt, komisja konkursowa Pucharem Ministra Gospodarki wyróżniła energooszczędne transformatory rozdzielcze wykonane z zastosowaniem rdzenia amorficznego produkowane w Polsce przez ABB (lista nagrodzonych firm i produktów).

    Oferta targowa była bardzo urozmaicona i bogata. Prezentowane były aparaty, narzędzia, nowoczesne źródła światła, gama specjalistycznych pojazdów czy podnośników, ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i nawet betonowe stacje transformatorowe.

    Targom towarzyszyły konferencje i seminaria oraz wiele mniej formalnych spotkań wystawców z ich kontrahentami, w tym z licznie reprezentowanymi przedstawicielami największych inwestorów i wykonawców budów energetycznych.

    Podczas zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne konferencji zatytułowanej Produkcja Energii Elektrycznej z OZE oraz Systemy Zarządzania Jakością Energii zostały zaprezentowane aktualne problemy wynikające z długotrwałego procesu powstawania ustawy o OZE, a także uwarunkowania transformacji gospodarki na niskoemisyjną oraz wyzwania, jakim będzie musiała sprostać polska gospodarka na tej drodze – chociażby zwiększenie produktywności materiałowej i efektywności energetycznej.

    Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza zaprezentowała panel gospodarczy, którego celem było promowanie rozwoju polsko-szwajcarskich stosunków gospodarczych.

    Duże zainteresowanie towarzyszyło warsztatom zatytułowanym Inżynier Elektryk w Europie – Ujednolicenie Kształcenia Inżynierów Elektryków w UE zorganizowanym w ramach europejskiego projektu ELEVET przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich i Polską Izbę Gospodarczą Elektrotechniki. Organizatorzy warsztatów przedstawili nowe formuły szkolenia elektryków oraz możliwości „nałożenia” na krajowe ramy kształcenia zawodowego zasad określonych w projekcie ELEVET, w celu doprowadzenia do wzajemnego uznawania kwalifikacji w krajach UE.

    Wyjątkowo w tym roku można było spotkać jeszcze młodsze osóbki odwiedzające targi. Otóż Tauron Dystrybucja zorganizował na swoim stoisku pokazowe lekcje edukacyjne dla dzieci i młodszej młodzieży, inaugurując program Bezpieczniki Taurona. Włącz dla dobra dziecka. Celem programu jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także odpowiedzialnego zachowania wokół infrastruktury energetycznej. Program jest realizowany zgodnie ze strategią społecznej odpowiedzialności biznesu Grupy Tauron Polska Energia. Oprócz oficjalnej konferencji prasowej zorganizowanej na stoisku Tauron Dystrybucja o celach i organizacji kampanii Bezpieczniki Taurona jej organizatorzy mieli okazję poinformować także podczas spotkania dziennikarzy czasopism branżowych, zorganizowanego na targach przez COSiW SEP.

    Jeden z zagranicznych wystawców w wywiadzie dla prasy wyraził się, iż miejsce i jego atmosfera powoduje, że co roku Bielsko-Biała staje się „Mekką” dla ludzi, którzy szukają nowych rozwiązań w energetyce. Nie wyobrażamy sobie, aby zaistnieć w polskiej energetyce bez obecności na targach Energetab.

    Wielu moich rozmówców podkreślało, że rzeczywiście targi Energetab to ważny element marketingowy i biznesowy dla ich firm. Co warte podkreślenia – są to jedne z największych targów w Polsce i takie, których organizatorzy nie narzekają na brak zainteresowania zarówno wystawców, jak i zwiedzających. Mimo dostępu do informacji za pośrednictwem Internetu wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Z drugiej strony sukces nieco uśpił organizatorów. Mimo już 26 lat istnienia Energetabu targi odbywają się w jednej hali – z założenia sportowej oraz w namiotach. Jedyne toalety z prawdziwego zdarzenia znajdują się w tejże hali oraz pobliskim hotelu Dębowiec – pozostałe to postawione ad hoc kontenery. Nieporozumieniem jest przepuszczanie przez teren targowy aut w kierunku jednego z parkingów. Ponieważ służba porządkowa pozwoliła na zastawienie chodników na tej uliczce samochodami, piesi musieli iść trawnikiem, co było szczególnie uciążliwe pierwszego dnia, podczas ulewy.

    ###NEWS_VIDEO_1###

    Kolejna edycja targów odbędzie się od 16 do18 września 2014 r.

    Paweł Rutkowski, Kamery IR

    Wrażenia z targów Energetab są bardzo pozytywne. Zawsze były to najważniejsze targi dla takiej firmy, która oferuje sprzęt, zwłaszcza dla energetyki i przemysłu. Większość klientów, którzy tu przychodzą, to są rzeczywiście ludzie, którzy szukają tego, po co sięgają. Mało jest lokalnej publiczności, więc biznesów jest sporo, przynajmniej jeśli chodzi o zainteresowanie. Ale potem to się mocno przekłada na realną sprzedaż.

    Największe zainteresowanie jak zwykle wywoływały kamery zaopatrzone w unikatową funkcję MSX (Multispektralne zobrazowanie), która to znacznie poprawia jakość obrazu i rozróżnialność szczegółów.

    Michał Konkolewski, PEZAL

    Targi Energetab to jedna z najważniejszych dla nas imprez targowych w prezentacji naszej linii produktowej – Pezal Generators. Podczas tej imprezy prezentujemy zazwyczaj nowości, które zostały wprowadzone do oferty handlowej.

    Podczas tej imprezy prezentujemy zazwyczaj nowości, które zostały wprowadzone do oferty handlowej. W tej edycji targów zaprezentowaliśmy bardzo udany model agregatu stacjonarnego PDC170RST3 na dieselowskim silniku Cummins. Agregat może pracować w cyklu ciągłym nawet przez dwa lata z zaledwie niewielkimi przerwami na czynności związane z opieką eksploatacyjną czyli wymianą oleju, filtrów i przeglądem.

    Zaprezentowaliśmy również agregaty inwerterowe z serii Digital o małych mocach IG2000 i IG3000, które mogą współpracować z najbardziej wrażliwymi na wahania prądu urządzeniami elektronicznymi. Dodatkową zaletą tej serii agregatów jest możliwość ich łączenia dzięki czemu możemy uzyskać potrzebną nam większą moc. Średnią grupę w zakresie mocy reprezentowały 2 agregaty: agregat Kipor KDE16STA i agregat Pezal PGG12D3.

    Dużym zainteresowaniem cieszył się wystawiony wózek KDF30-3,0AHF, produkowany przez uznaną na światowym rynku firmę Kipor, której Pezal jest wyłącznym przedstawicielem na Polskę.

    Tegoroczne targi były dla nas udaną imprezą pomimo niesprzyjającej pogody – przez dwa dni lało jak z cebra. Nawiązaliśmy nowe kontakty handlowe, ale również zdobyliśmy wiele istotnych dla nas informacji. Szczególnie cenimy sobie miłą atmosferę, elastyczne podejście i pomoc zespołu ZIAD – organizatora targów.

    Maciej Ochocki, VIGO System

    Tegoroczne targi były na pewno lepsze niż w 2012 r., choć liczbę klientów oceniam jako umiarkowaną. Być może przyczyną było usytuowanie stoiska (namiot Z) oraz pogoda, szczególnie pierwszego dnia.

    Niemniej nawiązaliśmy kilka interesujących kontaktów, które mogą zamienić się w obiecujące kontrakty. Trochę brakowało (od strony organizacyjnej) większego wyboru w punktach gastronomicznych.

    Biorąc pod uwagę cenę za stoiska żądanie dodatkowych opłat za sprzątanie czy Internet na stoisku jest nieporozumieniem. Formuła 3-dniowa jest wystarczająca, ubiegłoroczny czwarty dzień był niepotrzebny.

    Promowanym przez nas produktem na targach był mikroomomierz oraz latająca kamera termowizyjna, które cieszyły się dużym zainteresowaniem służb operatorów energetycznych.

    Paweł Głuszek, INTROL

    Targi Energetab nie bez powodu nazywane są największymi targami w branży energetycznej. Mimo niezachęcającej pogody, corocznych problemów komunikacyjnych, źle przygotowanych ciągów komunikacyjnych(błoto, śliskie drewniane schody etc) tegoroczne targi cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. My byliśmy pierwszy raz od wielu lat i jesteśmy zadowoleni z frekwencje na naszym stoisku. Nie zmienia to jednak faktu, że targi borykają sie z wieloma problemami natury organizacyjnej, jak te o których już wspomniałem, plus koszmarnie mało miejsc parkingowych, brak wentylacji namiotów wystawienniczych, żenująco złe warunki higieniczne w sanitariatach czy brak rejestracji zwiedzających. Najbardziej jednak problematyczny jest chaos w rozlokowaniu stoisk firmowych – przy bardzo zróżnicowanej ofercie wystawców, poszczególne namioty i hale powinny być podzielone tematycznie. A tak, obok producentów przewodów, mamy aparaturę kontrolno-pomiarową, następnie wydawcę gazet branżowych, obok firmę oferującą słupy energetyczne,a obok – dystrybutora gniazdek elektrycznych. Taki miszmasz w polskim wydaniu. Nie do przyjęcia są także przypadki kradzieży eksponatów i materiałów ze stoisk. Spotkało to naszą firmę, ale także inne, które zostawiały różne materiały na zapleczach, który po nocy były ogołocone. Odrzucanie odpowiedzialności organizatorów za znikające elementy stoiska ich klientów jest niedopuszczalne. Osobiście otrzymałem informacje, że organizator nie zapewnia ochrony tylko dozór ( jaka jest różnica?) oraz nie odpowiada za kradzieże. Z tego należy wyciągać wniosek, że po każdym dniu targowym należy demontować stoisko, aby przed godziną 9 kolejnego dnia je montować od nowa. Innej opcji, jeśli organizator nie zapewnia jakiejkolwiek ochrony pozostawionych elementów stoiska, po prostu nie ma.

    Urszula Bizoń-Żaba, COPA-DATA Polska

    Tegoroczna, 26. już edycja targów ENERGETAB, była bardzo udana dla firmy COPA-DATA Polska. Jako wystawca uczestniczyliśmy już po raz trzeci w tym wydarzeniu, jednak po raz pierwszy stoisko naszej firmy znajdowało się w hali A. W tym roku głównym hasłem, które promowaliśmy i którego uzupełnieniem była oferowana przez nas najnowsza wersja oprogramowania SCADA zenon Energy Edition, było : ergonomia i efektywne zarządzanie energią zgodnie ze standardem ISO 50001. Zarówno filozofia firmy COPA-DATA jak również oprogramowanie zenon doskonale wpisują się w te zagadnienia. Ponad 20-letnie doświadczenie i ponad 20 000 tysięcy instalacji w branży energetycznej, spełnianie standardów i wymagań takich jak normy DNP3, IEC 61850, IEC 60870, możliwość implementacji w rozwiązaniach typu Smart Grid, zapewnienie 100% bezpieczeństwa danych stawiają nas z pewnością jako lidera wśród producentów tego typu rozwiązań.

    Jeśli chodzi o liczbę odwiedzających to pewnie powielę opinie pozostałych wystawców, ale zdecydowanie to dwa pierwsze dni obfitowały w dużą liczbę firm zainteresowanych nawiązaniem kontaktów handlowych. Wśród nich można było wyróżnić dwa typy: kontrahenci, którzy dokładnie wiedzieli czego szukają i zadawali konkretne pytania, oczekując jednocześnie ofert cenowych oraz firmy, które dopiero starały się zorientować w rozwiązaniach HMI/SCADA i ich zastosowaniach w energetyce.

    Podsumowując: liczba nawiązanych kontaktów jest bardzo obiecująca i liczymy, że wkrótce przerodzą się one w długoletnią współpracę handlową. Jedyna rzecz, która nie spełniła naszych oczekiwań to zmienna, chłodna i deszczowa pogoda, która na szczęście nie zniechęciła potencjalnych klientów do przyjazdu do Bielska-Białej.

    I na koniec pragnę poinformować, że w przyszłym roku firma COPA-DATA wraz ze swoim oprogramowaniem zenon również pojawi na targach ENERGETAB.

    Sławomir Binder, BIALL

    Pierwszy dzień targów cechował się bardzo niesprzyjającą pogodą. Jednak ten pierwszy dzień można zaliczyć do udanych. Drugiego dnia targów mimo o wiele lepszej pogody nie odnotowaliśmy znacznego wzrostu liczby osób zainteresowanych naszą ekspozycją. Podobnie było trzeciego dnia. Tegoroczne targi nie odbiegały specjalnie od ubiegłorocznych poziomem, choć chyba nastąpił pewien odpływ zwiedzających.

    Prezentowany na naszym stoisku tablicowy miernik trójfazowy mocy i energii MDM3100 ma budowę modułową, czym odbiega od innych tego typu mierników. Można go rozbudować z tyłu do 4 modułów (z 8 dostępnych). Np. Moduł pamięci 2 GB (karta SD) i analizy harmonicznych (do 63) pozwala na pomiar współczynnika mocy, zniekształceń harmonicznych parzystych i nieparzystych prądu i napięcia. Miernik wyposażony jest standardowo w złącze RS-485, można konfigurować go i oglądać wyniki za pomocą komputera w postaci cyfrowej i graficznej (software gratis). Dostepne są  moduły komunikacji Ethernet lub Profibus, wyjść analogowych i przekaźnikowych. Możliwa praca do 255 mierników w sieci (ustawiane IP). Dużą zaletą miernika jest jego niewielka cena (podstawowy panel 690 zł netto), dzięki czemu jest on bardzo konkurencyjny w porównaniu do rozwiązań innych producentów.

    Lista wybranych medali i wyróżnień 26. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2013

    Statuetka – „Lew” Fundacji im. Kazimierza Szpotańskiego za System automatyzacji nadzoru nad siecią SN – „smart grid” z wykorzystaniem urządzeń ZPUE (zgłoszony przez firmę ZPUE/GRUPA KORONEA)

    Puchar Ministra Gospodarki za Energooszczędne transformatory rozdzielcze wykonane z zastosowaniem rdzenia amorficznego (ABB).

    Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznejza Dławik gaszący regulowany typ BDGOR (BEZPOL Ryszard Opałka, Adam Bit, Michał Torbus).

    Statuetka „Energia w dobrych rękach” Polskich Sieci Elektroenergetycznych za Synchronizator Sieciowy typu SS-07 (KARED).

    Medale 26. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2013:

    Medal Złoty za Aparaturę modułową Acti 9 (Schneider Electric Polska).

    Medal Srebrny za Połączenia oplotowe stosowane w elektroenergetycznych liniach napowietrznych (BELOS-PLP).

    Medal Brązowy za System diagnostyki i kontroli Jakości UAR – Pakiet Inżyniera (Instytut Automatyki Systemów Energetycznych).

    Medale PGE Energia Odnawialna:

    Medal Złoty za Walizkę serwisową do badania zabezpieczeń elektroenergetycznych typu W-23 (Energoaparatura).

    Medal Srebrny za SDO OCT – Optyczny Przekładnik Prądowy WN (PROTEKTEL Zbigniew Achciński, Dariusz Stempiń, Jacek Turkowski).

    Medal Brązowy za Wydajny serwer danych EDC-3G (CIRCUTOR Hiszpania).

    Statuetka Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska za Ogranicznik przepięć INX-B+C 25 FM (INEXIM).

    Statuetka Złotego „Volta”Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki za Elko-Bis CAD program do projektowania instalacji odgromowych (ELKO-BIS Systemy Odgromowe).

    Statuetka Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego za Słup oświetleniowy uliczny stalowy z cechami bezpieczeństwa biernego wg PN-EN 12767 (Elektromontaż Rzeszów).

    Komisja konkursowa wyróżniła Medalem Prezesa SEP Obszarowy System Monitoringu Jakości Energii (Badawczo-Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki MIKRONIKA).