Elemental Holding planuje rozwój technologiczny i kolejne inwestycje

    Fot. Piotr Waniorek/PTWP

    Inwestycje w nowe linie technologiczne i dalsze akwizycje zakłada plan rozwojowy Elemental Holding na najbliższe lata. Główne kierunki rozwoju to: w sferze technologii przetwórstwo katalizatorów samochodowych, a w przypadku akwizycji rynek amerykański.

    Paweł Jarski, prezes spółki poinformował, że w ciągu najbliższych trzech lat holding chce przeznaczyć na inwestycje 30 mln euro. W pierwszym etapie, przewidzianym na półtora roku 10 mln euro ma być zainwestowanych w budowę linii do przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych oraz płyt drukowanych. Kolejny etap ma trwać tyle samo, ale inwestycje będą już dwukrotnie wyższe. – Koszt drugiego etapu, który ma się zakończyć w 2018 r., wyniesie ok. 20 mln euro. Ten etap wymaga bardziej skomplikowanego know-how. Podpisaliśmy porozumienie z Toyotsu Recycle Corporation, a w ciągu miesiąca powinniśmy pozyskać kolejnego partnera z Azji – powiedział Jarski w wywiadzie prasowym.

    Elemental bardzo aktywnie rozwija się poprzez akwizycje. W marcu tego roku przejął turecką spółkę Evciler Kimya Madencilik działającą w sektorze metali szlachetnych m.in. w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie, w lipcu natomiast słoweńską Gorenje Surovina (ta transakcja ma być zamknięta jeszcze w tym roku). W sierpniu należąca do Elemental Holding spółka Syntom podpisała list intencyjny w sprawie transakcji „zakupu nie mniej niż 51 procent udziałów w jednej lub kilku wiodących w branży recyclingu zużytych katalizatorów samochodowych na terenie Polski”, która ma być zrealizowana do 31 października 2015.

    Recykling katalizatorów, obok płyt drukowanych należy do głównych kierunków rozwoju holdingu w najbliższych latach. Elemental zakłada stworzenie dwóch spółek celowych, w których udziały mogą objąć „partnerzy technologiczni”.

    Elemental nie wyklucza kolejnych akwizycji. Przygląda się rynkowi amerykańskiemu, gdzie prowadzi negocjacje z dwoma firmami o podobnym profilu i modelu biznesowym. Według Pawła Jarskiego chodzi o duże podmioty ” o przychodach na poziomie połowy sprzedaży grupy po konsolidacji z Gorenje Surovina”.

    Jeżeli akwizycje dojdą do skutku holding po raz kolejny skieruje się po pieniądze do inwestorów giełdowych. Planowany rozwój technologiczny i budowa nowych linii do przetwarzania odpadów także zostaną sfinansowane dzięki giełdzie. Akcjonariusze holdingu zdecydowali o emisji do 12 mln akcji, które mogą dać spółce 54 mln złotych. Obecna emisja ma być przeprowadzone bez prawa poboru w drodze subskrypcji prywatnej. W przypadku kolejnej emisji prawo poboru miałoby być zachowane.

    Źródło: WNP