Elektrownia poligeneracyjna w Kędzierzynie-Koźlu

    Głównym celem nowej elektrowni, która ma powstać w Kędzierzynie-Koźlu ma być zastąpienie dotychczasowej gospodarki energetycznej ZA Kędzierzyn i wyeksploatowanych jednostek wytwórczych wspólnym, nowoczesnym kompleksem energetycznym.

    Ze strony Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) w projekcie weźmie udział Elektrownia Blachownia. Przedsięwzięcie może być bazą do stworzenia tam elektrowni zeroemisyjnej, gdzie dwutlenek węgla byłby wychwytywany i lokowany, np. w strukturach geologicznych pod ziemią.

    Analizy dowodzą, że wychwytywanie CO2 jest znacznie tańsze w przypadku bloków energetycznych opartych na zgazowaniu węgla niż w przypadku klasycznych kotłów węglowych. Właśnie na zastosowanie technologii CCS, czyli wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla, projekt mógłby uzyskać unijne wsparcie.

    Projekt PKE i Zakładów Azotowych Kędzierzyn to poligeneracja, gdzie produktem wytwarzanym z węgla kamiennego byłby prąd (158 megawatów), ciepło (174 megawaty) i gaz syntezowy dla zakładów, w ilości wystarczającej np. do produkcji 0,5 mln ton metanolu rocznie. Obecnie metanol nie jest w Polsce produkowany, a jego roczne zużycie to 320-340 tys. ton, w całości pochodzące z importu. Koszty inwestycji wstępnie szacuje się na 900 mln euro.

    Szefowie obu firm podpisali list intencyjny w tej sprawie. Koncepcja została ogłoszona już wcześniej i zgłoszona jako projekt ubiegający się o unijne dofinansowanie z puli przeznaczonej na tzw. instalacje demonstracyjne w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.

    Inny projekt, który mógłby być jedną z 12 europejskich instalacji demonstracyjnych, zgłosiła grupa BOT. Według danych Ministerstwa Gospodarki, zakłada on budowę nowego zeroemisyjnego bloku energetycznego o mocy 858 megawatów, opartego na węglu brunatnym. Koszty szacowane są na ok. 350 mln euro.

    Południowy Koncern Energetyczny SA, wchodzący w skład holdingu Tauron Polska Energia, jest drugim pod względem wielkości producentem energii w kraju. Dysponuje 14-procentowym udziałem w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i ma 16 proc. rynku ciepła w woj. śląskim.

    Autor: Gazeta Prawna