Drugie kolokwium firmy SEW Eurodrive

    Już po raz drugi, odbyło się kolokwium organizowane przez firmę SEW Eurodrive w głównej jej siedzibie w miasteczku Bruchsal w Niemczech. Na spotkanie to zaproszeni zostali przedstawiciele redakcji różnych czasopism branżowych, w celu zapoznania się z najnowszymi produktami oraz ośrodkiem szkoleniowym, którego otwarcie obyło się w styczniu 2006 roku i zbiegło się z obchodzoną w tym roku 75 rocznicą powstania firmy SEW Eurodrive.

    Ośrodek ten, o nazwie Drive Academy, to obiekt nowoczesny, gdzie pod jednym dachem dostępne są praktycznie wszystkie możliwe formy prowadzenia szkoleń i konferencji naukowo-badawczych. Są one przeznaczone zarówno dla klientów firmy, przedstawicieli środowisk akademickich, jak również dla pracowników firmy. W ośrodku znajdują się sale konferencyjne oraz sale laboratoryjne, gdzie odbywają się warsztaty i szkolenia praktyczne. Laboratoria te są wyposażone w najnowsze urządzenia z dziedziny automatyki napędów, produkowane przez firmę SEW Eurodrive, jak również infrastrukturę sieciową i sprzęt multimedialny. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie zajęć szkoleniowych w formie interaktywnej wymiany informacji pomiędzy uczestnikami szkolenia, a prowadzącym. Duże wrażenie wywołuje również specjalna hala w której zainstalowano rozbudowane, przykładowe aplikacje praktyczne urządzeń prezentowanych w trakcie szkoleń. Tu „na żywo” zobaczyć można np. system sterownia taśmo- ciągiem i podajnikiem przenoszącym opakowania z napojami, czy też system odpowiedzialny za ułożenie batoników czekoladowych w pudłach i na taśmociągu. Możliwe jest tu również wprowadzanie zmian ustawień tych wszystkich urządzeń przez uczestników szkolenia i obserwacja reakcji systemu automatyki, a wszystko to pod czujnym okiem pracowników ośrodka.

    W pierwszym dniu kolokwium uczestnicy zwiedzili cały ośrodek Drive Academy, poznając również metodykę przygotowywania szkoleń oraz zasady organizacji funkcjonowania tak dużego ośrodka. W tym dniu odbyła się również pierwsza sesja spotkań warsztatowych w formie paneli dyskusyjnych. Tematyka tych spotkań dotyczyła zagadnień mechatroniki, najnowszych koncepcji decentralizacji sterowania napędami w aplikacjach przemysłowych, modułowych rozwiązań w technologii pakowania oraz możliwości kontroli kosztów systemów automatyki. Na wieczór organizator przygotował miłe spotkanie rozrywkowe, na którym można uczestnicy kolokwium mogli raczyć się wieloma smakołykami oraz posłuchać kameralnej muzyki. Ciekawostką było również zaproszenie na swego rodzaju przedstawienie teatralne, z wykorzystaniem technik multimedialnych, w ramach którego w ciekawy sposób przybliżono historię firmy, na tle najistotniejszych wydarzeń z historii Niemiec i świata.

    Dzień drugi kolokwium to kolejna seria spotkań warsztatowych, tym razem poświęconych tematyce protokołów komunikacyjnych stosowanych w systemach automatyki (w tym przyszłości standardu Ethernet), możliwościom osiągania oszczędności zarówno w zużyciu energii elektrycznej jak i kosztach utrzymania, serwisowania systemów napędowych oraz przyszłości zautomatyzowanych systemów napędowych w przemyśle. Większość prezentacji poparta była przykładami aplikacji oraz ciekawymi symulacjami i sekwencjami wideo. Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z technologią produkcji urządzeń firmy SEW Eurodrive w jednym z dwóch zakładów w Bruchsal lub Graben. Tu pracownicy firmy szczegółowo omawiali wszystkie etapy produkcji, zasady jej organizacji oraz prezentowali wybrane stanowiska pracy. Wszystkich uczestników kolokwium zaskoczyła doskonała organizacja poszczególnych etapów produkcji oraz ich wzajemne uzupełnianie się, tak by jak najlepiej i jak najszybciej realizować wymagania i zlecenia klientów firmy.

    Andrzej Ożadowicz