Czy czeka nas pustynia produkcyjna?

Czy wszyscy rzutcy, energiczni inżynierowie wyjadą za granicę w poszukiwaniu szans rozwoju, awansu, godziwej pracy lub… prozaicznie za chlebem? Takie katastroficzne wizje roztaczają przed nami analitycy polskiego rynku oraz niektórzy politycy. A tymczasem młodzi inżynierowie chcą zostać w Polsce – tak wynika z badania przeprowadzonego na pięciu polskich uczelniach technicznych przez firmę inżynierską Prochem SA we współpracy ze Stowarzyszeniem Studentów Best.

Zostaną, jeśli będą mieć zapewnione satysfakcjonujące warunki pracy, m.in. możliwość rozwoju osobistego i zawodowego, takie jak opłacenie lub dofinansowanie szkoleń, studiów podyplomowych (to najważniejszy czynnik uwzględniany przy wyborze przyszłego pracodawcy – 68 %). Większość studentów (ponad 90%) chciałaby znaleźć pracę w swoim zawodzie i pozostać w Polsce (ponad 50%).

Z sondażu przeprowadzonego przez Bank Danych o Inżynierach wynika, że 59,7% inżynierów woli pracować w branży produkcyjnej. Odpływ kadr w branży przemysłowej to gorący temat ostatnich dni, miesięcy. Odbywają się konferencje poświęcone temu problemowi, organizowane są targi karier. Rynek pracy zmienił się diametralnie. Jeszcze kilka lat temu, w największym kryzysie trudno było znaleźć pracę. Teraz… trudno znaleźć dobrego pracownika, a jeszcze trudniej go utrzymać. Jeśli z zakładu pracy odchodzą wartościowi pracownicy, może to oznaczać, że osiągnęli już najwyższy pułap rozwoju w danym przedsiębiorstwie i nie widzą przed sobą dalszych perspektyw, bo zakład pracy im tego nie zapewnia.

Kwietniowy numer magazynu Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych zdominował temat zarobków i perspektyw, jakie mają inżynierowie w Polsce. Poświęcamy temu problemowi duży artykuł w dziale Temat numeru (str. 6). Prezentujemy wyniki ankiety przeprowadzonej wśród czytelników (str. 19).

Z kolei w dziale Automatyka (str. 42) oceniana jest przyszła kadra inżynierów automatyków. Wizje na temat zatrudnienia w obszarze automatyki są dość mroczne albo… rysują świetlaną przyszłość pracowników. Prawda leży gdzieś pośrodku. Nie ma „emerytury” dla innowacji – stwierdza redaktor Jack Smith. Naukowcy pracują do późnej starości. Umysł przyzwyczajony do ciągłej nauki, wchłaniania wiedzy nie poddaje się tak łatwo upływowi czasu.

Naszym czytelnikom przedstawiamy również porady, jak wybrać sprężarkę odpowiednią do potrzeb (str. 24), jak konstruować właściwe wynalazki (str. 30), jak optymalnie wykorzystywać inteligentne sieci bezpieczeństwa (str. 38).

Czy zatem marnujemy nasz narodowy potencjał, błyskotliwość, zdolność do wymyślania i wprowadzania innowacji? Odpowiedzi należy szukać w magazynie.

Redakcja

Inżynieria & Utrzymanie Ruchu

Zakładów Przemysłowych