Czujniki okiem praktyka

    Przy produkcji sprzętu AGD czujniki są narażone na uszkodzenia mechaniczne.

    Dzieje się tak ze względu na charakterystykę procesu – głównie formowanie blach. W przypadku czujników optycznych często dochodzi do ich zabrudzenia olejem, opiłkami, kawałkami styropianu. Urządzenia w naszym zakładzie zostały stworzone przez różnych producentów, nie unifikowaliśmy czujników na etapie zamawiania parku maszyn. Jako dział utrzymania ruchu dążymy do tego teraz. Chodzi nam przede wszystkim o to, aby w zapasie nie posiadać niezliczonej ilości rodzajów czujników. Tu z pomocą przychodzą dostawcy automatyki, którzy zapewniają nam dodatkowo odpowiednią jakość wsparcia.

    Ważna jest możliwość wypożyczenia czujników do testów oraz szybka realizacja zamówień, jeśli coś jest potrzebne „na wczoraj”. Czasem konieczna jest również wizyta inżyniera wsparcia na miejscu w celu dobrania zamiennika nietypowego czujnika. Z tej roli najlepiej wywiązują się dostawcy, którzy są producentami, a nie tylko pośrednikami w handlu czujnikami.

    Moim zdaniem czujniki zarówno magnetyczne, jak i optyczne, oferowane przez wiodących producentów, takich jak: Sick, Ifm, Omron, Siemens, Balluff, Datasensor, Schneider, Turck, charakteryzują się podobnie wysoką jakością.

    Nam szczególnie dobrze współpracuje się z firmą Balluff, która udzieliła nam dodatkowo świetnego wsparcia technicznego.

    Autor: Arkadiusz Szulc, kier. zm. UR, Indesit Company Polska Fabryka Zmywarek Radomsko