Co najszybciej zużywa się w maszynach budowlanych?

Maszyny budowlane to sprzęt, który na co dzień pracuje w ekstremalnych warunkach. Deszcz, kurz, mróz, błoto to tylko niektóre z nich. Dlatego tak istotna jest prawidłowa i systematyczna konserwacja. Brak przeglądów może skutkować poważnymi awariami, które mogą spowodować przymusową wymianę całej maszyny. Regularne dbanie o wszystkie komponenty, wymianę elementów eksploatacyjnych oraz przegląd podzespołów jest również o wiele tańszą opcją niż naprawa poważnej usterki. Jakie elementy wymagają zatem szczególnej uwagi i które trzeba wymieniać najczęściej?

Najczęściej zużywające się elementy maszyn budowlanych

Koparki, dźwigi, ładowarki, ale również i pozostały sprzęt budowlany ulega bardzo szybkiemu zużyciu, głównie za sprawą ciężkich warunków pracy. W przypadku niedopilnowania przeglądu maszyny, awaria może doprowadzić do opóźnień w budowie, a więc i strat finansowych. Można tego oczywiście uniknąć dzięki regularnemu badania stanu technicznego maszyny i korzystaniu z autoryzowanych sklepów z częściami zamiennymi do maszyn budowlanych.

Na podstawie wielu badań oraz długoletnich obserwacji można potwierdzić, iż, elementami maszyn, które ulegają najszybszemu zużyciu, są te, które mają bezpośredni kontakt z czynnikami ryzyka. W ich skład liczymy na przykład szyby, zęby ładowarki, błotniki, ale także i gumowe gąsienice. W przypadku gąsienic niezbędna jest systematyczna wymiana takich komponentów jak rolki jezdne, stalowe łańcuchy, czy koła napinające. Wielogodzinna praca maszyn budowlanych sprzyja również zużyciu takich elementów jak łożyska, wały napędowe, sworznie, drążki kierownicze, czy tuleje. Przy wymianie tych elementów należy pamiętać, że tylko oryginalne części na przykład firmy JCB, czy Volvo zapewnią maszynie prawidłową i możliwie najdłuższą pracę bez przykrych niespodzianek w postaci nagłych usterek.

Części do maszyn budowlanych – zawsze oryginalne

Aby w pełni wykorzystać potencjał maszyny oraz całą jej moc, niezbędne jest zadbanie o zestaw elementów najwyższej jakości, a także regularną kontrolę nad stanem technicznym układu jezdnego i hamulcowego, podzespołów elektrycznych oraz elementów nadwozia. Kluczową rolę odgrywa również wymiana filtrów i olejów silnikowych, które zapewniają maszynie maksymalną wydajność. Zalecane jest korzystanie z markowych filtrów i olei na przykład firmy CAT, które wydłużą maksymalnie żywotność silnika oraz jego podzespołów. Oryginalne filtry w przeciwieństwie do tanich zamienników posiadają wkłady plastikowo-papierowe, dzięki czemu są odporne na korozje i zapewniają dłuższą żywotność. Do najważniejszych filtrów należą:

  • Filtr oleju

Jego zadaniem jest schładzanie, a także smarowanie ruchomych elementów silnika. Wymiana tych filtrów jest kluczowa dla zapewnienia wysokiej mocy silnika, a więc i mniejszego zużycia paliwa.

  • Filtry paliwa

Odpowiadają za separację zanieczyszczeń w paliwie oraz ochronę układu paliwowego silnika przed szybszym zużyciem.

  • Filtr powietrza

Zatrzymuje cząsteczki o wysokiej gęstości jak pyły czy sadza przed dostaniem się do silnika. Systematyczna wymiana tych filtrów to absolutna podstawa, gdyż nawet niewielka ilość kurzu spowoduje nieodwracalne szkody silnika.

  • Filtry kabinowe

Nazywane również filtrami przeciwpyłowymi, oczyszczają powietrze trafiające z zewnątrz do kabiny przez kanały wentylacyjne i klimatyzację. Są to elementy niezwykle ważne dla zdrowia, ponieważ  takie zanieczyszczenia mogą spowodować nieodwracalne uszczerbki na zdrowiu człowieka.

  • Filtry hydrauliczne

Jeden z najczęściej wymienianych filtrów, a to za sprawą narażonego na ekstremalne obciążenia układu hydraulicznego.

Na koniec warto wspomnieć również o profilaktyce i konserwacji maszyn budowlanych oraz systematycznemu serwisowaniu zgodnemu z zaleceniami producenta. Każda maszyna budowlana posiada swój indywidualny harmonogram wymiany części oraz szacowaną żywotność. Wymiana elementów narażonych na szczególne zużycie jest krokiem niezbędnym i absolutnie koniecznym, by wydłużyć bezawaryjność maszyny, zadbać o jej optymalną pracę, a także niezawodność.

Podsumowując, przy regularnym dbaniu o sprzęt budowlany praktycznie nie ma mowy o wystąpieniu niepożądanej awarii maszyny. Kluczowym elementem jest jednak korzystanie z materiałów i komponentów markowych, najwyższej jakości, jakie zapewni jedynie autoryzowany sklep z częściami do maszyn budowlanych. Inwestycja w dobre materiały to w dłuższej perspektywie spora oszczędność. Nawet najdroższe elementy, są o wiele tańsze niż naprawa poważnej awarii.