Cena a jakość odzieży ochronnej/roboczej

    Cena gra główną rolę… Większość polskich firm i przedsiębiorstw (w szczególności te państwowe) nie przykłada praktycznie żadnej wagi do ubioru i wyglądu swoich pracowników. Przy wszelkich przetargach czy zwykłych zamówieniach najważniejszym kryterium jest jak najniższa cena. Oczywiście produkt musi spełniać pewne podstawowe normy, lecz często jest to tylko teoretyczny wymóg, który w praktyce ogranicza się do frazy albo znaku na metce. Kwestia ochrony osobistej pracownika i komfortu jego pracy jest także szeroko omijana. Krótko mówiąc, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swoim pracownikom odzieży roboczej, ale jest już zupełnie nieistotne, czy jest to rzeczywiście odzież ochronna/robocza, czy po prostu zwykły skrawek materiału.

    Sytuacja zmienia się nieco, kiedy weźmiemy pod uwagę mniejsze, prywatne firmy, dla których odzież robocza to coś więcej niż tylko koszt. Pracownicy ubrani jednakowo, w ubrania odpowiadające kolorom przedsiębiorstwa, z wyeksponowaną nazwą lub logo pracodawcy, są wizytówką firmy. Niestety nie można tutaj mówić o zupełnej zmianie podejścia, jednak przedsiębiorcy są bardziej skłonni przeznaczyć więcej środków na zapewnienie pracownikom lepszej odzieży.

    Prawidłowo ubrany pracownik

    Po pierwsze odzież musi być dobrana odpowiednio do profilu działalności firmy. Materiał, z jakiego jest wykonana, ma tutaj najważniejsze znaczenie.

    Oddychalność, elektrostatyczność, nieprzepuszczalność wody, łatwość czyszczenia, grubość czy wytrzymałość to czynniki, które decydują o odpowiednim doborze odzieży. Inne wymagania będzie miała osoba pracująca na hali montażowej, a jeszcze inne ta, która pracuje na budowie lub też wykańcza nowo wybudowany budynek od wewnątrz. Te same reguły dotyczą obuwia ochronnego.

    Po drugie należy ubrać się właściwie:

    – ubranie trzeba dostosować do warunków otoczenia i poziomu aktywności,

    – istotnym jest podzielić ubiór na warstwy, które będą ze sobą współgrały,

    – należy zapewnić możliwość odprowadzenia wilgoci i wentylację,

    – podczas odpoczynku należy zwiększyć izolację.

    Trójwarstwowy system składa się z:

    1. warstwy – bielizna; odprowadza wilgoć,

    2. warstwy – zapewnia izolację oraz ciepło,

    3. warstwy – ochronna, zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz, śnieg, wiatr itp.

    Po trzecie należy pamiętać, że odzież i obuwie ochronne to nie tylko i wyłącznie koszt. Odpowiednio dobrany strój pracownika zwiększa bezpieczeństwo i komfort pracy, wpływa na wydajność oraz optymalizuje swobodę ruchu.

    Autor: Przemyslaw Krzysiak, PRO-MATERIALS