Bosch zakłada nową spółkę zajmującą się Internetem przedmiotów i usług

  Nowa spółka formy Bosch, zajmująca się Internetem przedmiotów i usług to Bosch Connected Devices and Solutions GmbH. Podmiot ma oferować kompaktowe produkty elektroniczne oraz know-how w dziedzinie oprogramowania, które pozwolą stworzyć inteligentne urządzenia i obiekty przystosowane do współpracy z Internetem w wielu różnych obszarach codziennego życia.

  Centralnym punktem działalności będą początkowo zastosowania bazujące na czujnikach i związane z koncepcją inteligentnego domu (Smart Home), a także zastosowania w obszarach transportu, logistyki i komunikacji.

  – Samochody, smartfony, kontenery, maszyny – już w 2015 roku na świecie będzie ponad 6 miliardów przedmiotów, mających możliwość łączenia się z Internetem. Umożliwi to stworzenie całkowicie nowych usług, które zmienią życie codzienne wielu z nas i będą oferować ogromny potencjał dla działalności komercyjnej. Chodzi przy tym o inteligentne połączenie urządzeń w sieć i stworzenie całościowego, zintegrowanego systemu, mówi Volkmar Denner, prezes Robert Bosch GmbH. – Utworzenie spółki Bosch Connected Devices and Solutions GmbH jest ważnym krokiem strategicznym na drodze do dalszego rozwijania naszej oferty dla Internetu przedmiotów i usług.

  Spółka Bosch Connected Devices and Solutions GmbH z siedzibą główną w Reutlingen w Niemczech będzie miała przedstawicielstwa także w Coimbatore (Indie) oraz Suzhou (Chiny). Głównym obszarem działania jest rozwijanie zintegrowanych z siecią czujników oraz aktuatorów. Aktuatory (urządzenia wykonawcze) przetwarzają sygnały elektryczne czujników lub sterowników w konkretne działanie. Przykładem może być automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia oraz otwieranie i zamykanie zaworu.

  Mikroskopijne struktury we wnętrzu czujników mierzą przyspieszenie, ciśnienie atmosferyczne, pole magnetyczne ziemi, szmery, moment obracający oraz temperaturę. Czujniki zaprogramowane przy pomocy algorytmów i wyposażone w mikrokontroler, miniaturową baterię oraz mikrozłącze radiowe mogą przetwarzać i przesyłać pomiary za pośrednictwem Internetu np. na smartfon użytkownika. Dzięki temu można zintegrować z Internetem praktycznie wszystkie przedmioty codziennego użytku. W taki sposób dokonuje się fuzja świata realnego ze światem wirtualnym.

  Bosch ma tą przewage, że może czerpać z wieloletnich doświadczeń i kompetencji w elektronice i produkcji czujników. Będąc w gronie znanych producentów czujników MEMS dla elektroniki samochodowej i użytkowej, Bosch produkuje rocznie ponad miliard czujników mikromechanicznych.