Będzie wielka transakcja? General Electric może kupić Alstom

    General Electric prowadzi rozmowy dotyczące kupna francuskiego Alstomu. Wartość transakcji, która może zostać ogłoszona w przyszłym tygodniu, mogłaby wynieść nawet 13 mld USD.

    Informacje na temat prowadzonych rozmów podała agencja Bloomberg, powołując się przy tym na swoje anonimowe źródła.

    Nie potwierdziły ich natomiast General Electric, Alstom, a także francuski koncern budowlano-telekomunikacyjny Bouygues, który kontroluje ponad 29 proc. akcji Alstomu i jest jego głównym akcjonariuszem.

    Gdyby transakcja doszła do skutku, byłaby to największa w historii akwizycja przeprowadzona przez GE. Bloomberg podkreślił, że kwota 13 mld USD za przejęcie Alstomu jest o ok. 25 proc. wyższa od jego rynkowej wartości.

    Na wieści Bloomberga notowania Alstomu poszybowały w górę o kilkanaście procent, po tym jak w ciągu ostatniego roku koncern stracił na wartości ok. 20 proc., czyniąc go jednocześnie łatwiejszym celem dla GE.

    Agencja wskazała, że wniesienie do GE oferty Alstomu w zakresie produkcji urządzeń i generalnym wykonawstwie dla energetyki, a także produkcji taboru szynowego, dałoby GE mocną pozycję, gdy europejska gospodarka wróci na ścieżkę wzrostu.

    Akwizycja byłaby także elementem strategii GE, która zakłada koncentrację na działalności dotyczącej przemysłu: produkcji silników lotniczych, lokomotyw oraz innych urządzeń.

    Mniejsze znaczenie ma natomiast odgrywać działalność finansowa, której wpływ koncern odczuł podczas globalnego kryzysu ekonomicznego w ostatnich latach.

    Tymczasem Alstom znajduje się w trakcie restrukturyzacji. W listopadzie 2013 r. grupa ogłosiła plany sprzedaży aktywów o wartości ok. 2 mld euro. Do tego ma zredukować zatrudnienie o ok. 1,3 tys. pracowników, co ma przynieść 1,5 mld euro oszczędności do 2016 r.

    Zaciskaniu pasa w Europie towarzyszy natomiast zwiększanie aktywności na rozwijających się rynkach jak Chiny, Rosja, Brazylia, Indie i RPA, gdzie istnieje duży popyt na turbiny i tabor kolejowy.

    Na całym świecie grupa Alstom zatrudnia 93 tys. pracowników w prawie 100 krajach. Jej przychody w roku budżetowym 2012/13 wyniosła 20,3 mld euro, a zysk operacyjny 1,4 mld euro. Głównym akcjonariuszem Alstomu (29,4 proc.) jest Bouygues – trzeci co do wielkości koncern budowlany w Europie.

    W Polsce Alstom zatrudnia ok. 3,2 tys. pracowników. Najważniejsze zakłady produkcyjne Alstom w Polsce znajdują się w Elblągu (Fabryka Turbin, Odlewnia Staliwa i Żeliwa), Wrocławiu (Fabryka Generatorów) i Chorzowie (Fabryka Taboru Szynowego Alstom Konstal). Prezesem Alstom w Polsce od początku 2013 r. jest Lesław Kuzaj.